tai-čchi

 

Pojem tai-čchi má svůj původ v taoismu a znamená nejvyšší konečné. Tai-čchi je bojové umění založené na užití taoistických principů, které kultivuje nejen tělo, ale i mysl, prodlužuje život a pomáhá nastolit energetickou rovnováhu organismu. Traduje se, že tai-čchi vytvořil Čang San-feng kolem roku 1101 po Kr. Dnes jsou nejznámnější dva styly tai-čchi, pojmenované podle zakladatelských rodin - styl Jang a styl Čchen.

Tai-čchi klade důraz na pomalé a plynulé pohyby, na koordinaci a pružnost těla, povzbuzuje krevní oběh, posiluje svaly, zlepšuje výdrž a zvyšuje úroveň energie. Toto cvičení je vhodné pro lidi každého věku. Kromě fyzické stránky posiluje tai-čchi i stránku duševní svými meditativními vlastnostmi, tai-čchi je někdy také nazýváno meditací v pohybu. Důležitá je však také meditace v nehybnosti. Oběma způsoby meditace, jak v pohybu, tak v nehybnosti, se student  tai-čchi, stejně jako buddhistický kněz, cvičí, aby dosáhl klidu a koncentrace. Když je studentova mysl klidná a čistá, začíná vidět hlouběji pod povrch věcí a vnímá záměry druhé osoby. Často také student dosáhne schopnosti nahlížet hlouběji do nitra osob a událostí.

"Mnoho mistrů bojových umění se stalo uznávanými mudrci a bylo konzultováno kvůli jejich vhledu do smyslu lidského života, tohoto světa a vesmíru. Naučili se žít v tomto světě bez zmatení a pochybování a dokázali nalézt mír a štěstí. Toto všechno přichází skrze meditaci a nepřetržité uvažování." (Autor: Dr. Yang Jwing-ming "Teorie a bojová síla Tchaj-Ťi")

Základním principem tai-čchi je princip jin a jang, který představuje jemnost a tvrdost, pomalost a rychlost, útok a obranu, výpad a ústup atd. Druhým základním principem je energie čchi, při cvičení dochází k její stimulaci a koncentraci v tan tienu (moři dechu) pod pupkem. Vědomé zacházení s čchi je stěžejním cílem cvičení tai-čchi.

Při praktikování tai-čchi je důležité dbát na správné dýchání, na uvolněnost mysli i těla.

 

Pokud chce student tai-čchi dosáhnout mistrovské úrovně umění, říká se, že by měl dodržovat tyto zásady:

  1. Studuj hluboce a široce.
  2. Zkoumej, ptej se.
  3. Uvažuj bedlivě.
  4. Jasně rozlišuj.
  5. Pracuj vytrvale.
  6. Najdi si dobrého mistra.