bedrník obecný

čeleď: miříkovité (Apiaceae)

 

Název

 

latinský název: Pimpinella saxifraga L.

 

Popis

 

Bedrník je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až půl metru, vyznačuje se nepříjemným pachem. Má lysou nebo mírně pýřitou lodyhu, oblou, jemně rýhovanou, plnou, málo větvenou a nahoře bezlistou. Oddenek je vřetenovitý a podobný mrkvi, ale má světle hnědou barvu. Dolní listy jsou přisedlé, vejčité, zubaté, tří až sedmijařmé a dvakrát peřenosečné. Horní listy jsou přisedlé, třídílné až nedělené. Bílé až narůžovělé květy se sdružují do malých okolíčků a ty pak do velkých okolíků. Kvete od června do října. Plody jsou vejčité, na hřbetu žebernaté.

 

Výskyt

 

Bedrník roste na loukách, pastvinách, ve světlých lesích a křovinách, na mezích a náspech. Vyhledává místa se suchou a kamenitou půdou a s nižším obsahem živin.

 

Obsažené látky

  

Silice s deriváty eugenolu a s kumariny, třísloviny, hořčiny, soli draslíku a vápníku, pektin, sliz, saponin a tanin.

 

Sběr a sušení

 

Sbírat můžeme jak bedrník obecný, tak i bedrník větší (Pimpinella major L.). Jsou si podobné a mají stejné působení. Sbíráme kořen na jaře během března a dubna nebo na podzim v září a říjnu. Podzimní sběr po ukončení vegetačního období, nejlépe v říjnu kolem jedenácté hodiny dopoledne, je kvalitnější. Kořen očistíme a podélně ho rozpůlíme, sušíme ho umělým teplem při maximální teplotě 35°C.  Dobře usušený kořen má kořenitou a nasládlou chuť.  Skladujeme ho ve vzduchotěsných nádobách, protože snadno navlhne a zplesniví.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Bedrník je chuti svírající a trpké a trochu šlemovité, vysušuje svojí mocí, svaluje rány a mocně zastavuje krev. 

 

Další zpracování

 

prášek

čaj

tinktura

 

!bedrník není vhodný v těhotenství, po zánětu ledvin, pro lidi horkokrevné a cholerické, při předávkování dochází k přecitlivělosti na světlo!