břečťan popínavý

čeleď: aralkovité (Araliaceae)

 

Název

 

latinský název: Hedera helix L.

 

Popis

 

Břečťan je popínavý a půdokryvný liánovitý keř, který může dosáhnout výšky i několika desítek metrů. Je stále zelený a má četné přísavné kořínky, kterými se přichytává na zdi, skály a kolem stromů.  Listy jsou střídavé, kožovité, lesklé a tmavozelené. Na nekvetoucích větvičkách jsou listy okrouhle srdčité, na kvetoucích dlanitosrdčité, tří až pětilaločné. Květy jsou malé, nazelenalé, seskupené v okolících. Plodem je černá bobule se dvěmi až pěti semeny.

 

Výskyt

 

Břečťan nesnáší přímé sluneční paprsky, nejlépe se mu daří ve stínu nebo v polostínu. V přírodě se s ním můžeme setkat v lesích, kde pokrývá půdu nebo obrůstá stromy, roste na skalách a obrůstá zdi. Pro svoji nenáročnost je s oblibou pěstován jako půdokryvná rostlina nebo rostlina pokrývající zahradní zdi a zdi domů.

 

Obsažené látky

 

Saponiny, alkaloid emetin, flavonoidy, beta-karoten, třísloviny, glykosidy, kyselinu chlorogenovou, kyselinu hederikovou, mravenčí, kávovou a jablečnou, tuk, rutin, scopolin, cholesterin, tocoferol a jód

  

Sběr a sušení

 

Sbíráme list, a to převážně na jaře. Protože je břečťan ve větších dávkách toxický, používáme ho hlavně na obklady a další vnější aplikace, pro tyto účely používáme čerstvé listy.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Břečťan jest přirozenosti horké a suché, zahřívá, suší, vytahuje, ztenčuje, utvrzuje a stahuje, jest však škodlivý nervům a žilám.

 

Další zpracování

 

čajové směsi, kdy podíl břečťanu tvoří maximálně 15% (samostaně břečťan na přípravu čaje nepoužíváme!)

tinktura

obklad

koupel

odvar na vnější použití

 

!břečťan je ve větších dávkách toxický, proto nesmíme překračovat doporučené dávkování ani dobu užívání!