chmel otáčivý

čeleď: konopovité (Cannabaceae)

 

Název

 

latinský název: Humulus lupulus L.

lidové názvy: humelové šištice, chmelíček, chmelníček, zelené zlato

 

Popis

 

Chmel je liánovitá dvoudomá vytrvalá rostlina s tuhými dvouramennými příchytnými chlupy, kterými se zachytává za podklad. Je pravotočivá. Má vstřícné, hrubě pilovité listy, které jsou dlanitě tří až petilaločné, stopkaté, drsné a jednoduché. Lodyha je hranatá a může dosáhnout výšky až 10 m. Samčí květy vyrůstají v úžlabních latách a mají pětilisté zelenavé okvětí a pět tyčinek. Pestíkové květy rostou po dvou a mají jednolisté, tence blanité okvětí. Kvete během června a července, plody (chmelové šištice) dozrávají koncem srpna. Na chmelnicích se pěstují rostliny samičí  se šišticovými plody.

 

Výskyt

 

Chmel je u nás převážně pěstovaná rostlina, planě se s ním můžeme setkat ve vlhkých křovinách, na březích potoků nebo se pne po ostružinovém houští.

 

Obsažené látky

 

Šištice i chmelové žlázky obsahují hořčiny, silici s myréenem a kyslíkatými monoterpeny, flavonoidy, fytoncidy, fytosteroly a vosky.

  

Sběr a sušení

 

Sbíráme samičí šištice a chmelové žlázky těsně před dozráním během srpna a září. Při sběru musíme být opatrní, protože u alergických jedinců může sběr šištic vyvolat vyrážku nebo oční zánět. Rozhodně nesbíráme šištice ani žlázky na pěstovaných rostlinách na chmelnicích, kde jsou chemicky ošetřovány, ale vybíráme si ke sběru planě rostoucí rostliny, nejlépe v lese. Chmel sušíme v jedné vrstvě v suché a vzdušné místnosti na sušících platech nebo teplem umělým při maximální teplotě 35°C. Skladujeme ho ve vzduchotěsných tmavých sklenicích, dlouhým skladováním z chmele rychle vyprchávají účinné látky, proto rostlinu spotřebujeme nejpozději do 1 roku od usušení.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Chmel je velmi horké a suché přirozenosti na druhém stupni. Kořen je také horké povahy. Moc má ztenčující, otvírající, stírající a vyčišťující krev od připálených vlhkostí. Chmelové vršky mají v sobě více vlhkosti a nepálí a nesuší tak příliš, a hodí se za pokrm i za lék. Proto se mají nejpříhodněji požívati před jiným jídlem, neboť čistí krev, měkčí břicho a otvírají ucpání.

 

Další zpracování

 

čaj

odvar

prášek

výluh

tinktura

 

!užívání chmele může u citlivých osob vyvolat alergické reakce, není vhodný k dlouhodobému užívání!

 

                                                       listy

 

plody