devětsil lékařský

čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

 

Název

 

latinský název: Petasites officinalis Moench.

lidové názvy: velké koňské kopyto

 

Popis

 

Devětsil je vytrvalá bylina se silným a nepříjemně páchnoucím oddenkem a s přímou, hustě šupinatou, fialovou lodyhou. Květenství tvoří hrozen nebo latu, v závislosti na pohlaví. V době květu dosahuje lodyha výšky až půl metru a při dozrávání plodů až jednoho metru. Květy jsou světle růžové až nafialovělé. Po odkvětu, během května, začnou z oddenku vyrůstat listy, které jsou okrouhle nebo trojhranně srdčité a vytvářejí přízemní růžice, v průměru mohou měřit až 1 metr. Listy jsou na rubu šedoplstnaté, na líci tmavěji zelené. Devětsil začíná kvést začátkem března.

  

Výskyt

 

Devětsil roste na březích potoků, v podhorských a horských oblastech, na vlhkých místech a podmáčených půdách, ve vlhkých příkopech.

 

Obsažené látky

  

Devětsil obsahuje silici, hořčiny, sliz, třísloviny, pektin, inulin, fenol, cholin, sloučeniny síry a stopy minerálních solí. Květy obsahují navíc kyselinu tanovou a dextrin.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme hlavně oddenek, někdy také listy a květy. Oddenek sbíráme ještě předtím, než z rostliny začnou vyrůstat lodyhy s květy. Květy sbíráme brzy na jaře, hned na začátku svého růstu, dokud jsou ještě pevné, listy sbíráme od jara do podzimu, nejlépe od května do září. 

Oddenek vykopeme, očistíme a omyjeme, nakrájíme ho na menší kousky a sušíme, nejlépe umělým teplem, při maximální teplotě 40°C. 

Květy můžeme sušit přirozeným teplem, rozložené na sítu nebo zavěšené. Během sušení je občas obrátíme, aby se nezapařily.

Všechny nasušené části rostliny skladujeme odděleně v dobře uzavřených nádobách, bez přístupu vzduchu. 

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Devětsil je přirozenosti horké a suché, jak ukazuje jeho hořkost.

 

Další zpracování

 

macerát

nálev

prášek

balzám

bylinné směsi

obklady

esence