hloh obecný - ostrotrnný

čeleď: růžovité (Rosaceae)

 

Název

 

latinský název: Crataegus oxyacantha L. - synonymum Crataegus laevigata (Poir.) DC.

lidové názvy: trn, luhovec, hložinky, moučničky, pluháč, hložek

 

Popis

 

Hloh je dvoudomý keř, který může mít i stromovitý vzrůst a dorůst až do výšky 7 metrů. Má červenohnědé trnité větve a střídavé listy s palisty. Čepel listů je na špičce mělce tří až pětilaločná, laloky jsou tupé a po celém okraji pilovité. Na líci jsou listy lysé a leskle tmavozelené, na rubu světlejší. Má bílé květy s červenými prašníky a s nepříjemnou vůní. Pětičlené květy mají až 15 mm v průměru a tvoří květenství chocholíků. Kvete během května a června. Plody jsou červené malvice dlouhé 8 - 12 mm s moučnatou dužinou a uvnitř s tvrdými pouzdry, ve kterých je po jednom mírně sploštělém semeni.

  

Výskyt

 

Roste v souvislých houštinách na krajích lesů a na kamenitých mezích a stráních. Dále pak ve světlých listnatých lesích, podél cest, v křovinách, na pasekách a zarůstajících pastvinách. 

 

Obsažené látky

  

Květ obsahuje silici, vitexinrhamnosid, hyperozid, triterpenové kyseliny, aminopuriny, třísloviny, saponinyantokyany, kvercitin a kvercetin. Listy pak kyselinu krategovou a oleanovou. Plody obsahují třísloviny, glykosidy, flavonoidy, pektiny, karoteny, vitamín C a B a cukry.

 

Sběr a sušení

  

Sbíráme květy (můžeme s listy a koncovou větévkou nebo bez listů pouze květy), které dáme co nejrychleji sušit, aby se nezapařily a nezhnědly, pokud je sušíme umělým teplem, nesmí teplota překročit 35°C. Přirozeným teplem sušíme květy rozprostřené v jedné vrstvě na sušících platech ve vzdušné a suché místnosti. Správně usušené květy by si měly zachovat bílou nebo slabě nažloutlou barvu s červenými prašníky. Plody sbíráme v době zralosti, kdy mají červenohnědou barvu, během září a října před příchodem prvních mrazíků. Plody sbíráme pouze zdravé, nepoškozené a bez stopek. Sušíme je umělým teplem, teplota nesmí překročit 70°C. Správně usušené plody jsou tmavočervené, scvrklé  a vrásčité, bez zápachu s nasládlou chutí.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Hloh má jemnou a pronikavou přirozenost.

 

Další zpracování

 

čaj

tinktura

odvar

výluh

balzám

nálev

 

!užívání hlohu je nutné konzultovat s odborníkem, protože účinné látky v hlohu mohou zesilovat účinek některých léků a srdeční a oběhové potíže potřebují odborné vyšetření!

 

        jarní větvičky s poupaty

                      květy

plody