jalovec obecný

čeleď: cypřišovité (Cupressaceae)

 

Název

 

latinský název: Juniperus communis L.

lidové názvy: jalovčinky, borovička, boleraz, borovec, borovka, brin, divočinky, chvojka, jadlovec, průtahová borovička, robustní koření, ohňový strom

 

Popis

 

Jalovec je silně vonící dvoudomý jehličnatý keř, případně bohatě rozvětvený stromek, který může dosáhnout výšky až 6 m. Voní po pryskyřici. Jehlice má uspořádány v trojčetných přeslenech. Samčí květy jsou žluté a tvoří přisedlé šištice, samičí květy jsou světle zelené a podobají se listovým pupenům. Jalovec rozkvétá koncem dubna. Plodem jsou modročerné až fialové pryskyřičné bobule, 5 - 7 mm v průměru, které dozrávají koncem druhého léta (po 18 měsících).

 

Výskyt

 

Jalovec vyhledává písčité a chudé půdy, roste v podrostu borového nebo smíšeného lesa, na vřesovištích a pastvinách, v České republice se vyskytuje zřídka, je u nás chráněný.

 

Obsažené látky

  

Plody obsahují silici, organické kyseliny, hořčiny, cukry, pryskyřice, třísloviny, flavonoidy, vitamín C, minerální soli (soli vápníku a draslíku), kaučuk, terpinol a prchavý olej.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme zralé plody na podzim druhého roku od října do listopadu, které sušíme přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti na sušícíh platech v jedné vrstvě nebo teplem umělým při maximální teplotě 35°C. Dobře usušené plody mají pryskyřičnou vůni a kořenitou chuť. V České republice je sběr jalovce zakázán.

  

Přirozenost, moc a účinek

 

Jalovec je horký a suchý na třetím stupni, plody jalovce zahřívají na třetím stupni a suší na prvním stupni. Pryskyřice je horká a suchá na druhém stupni.

 

Další zpracování

 

odvar

čaj

tinktura

mast

olej

syrové bobule

 

!jalovec nesmíme vůbec užívat při glomerulonefritidě, nefroskleróze, v době těhotenství a kojení!

 

                      plody                                                poupata