jitrocel kopinatý

čeleď: jitrocelovité (Plantaginaceae)

 

Název

 

latinský název: Plantago lanceolata L.

lidové názvy: beraní jazyk, psí jazýček, jazejček, psí ocas, myší ouško, ranocel, celník hojílek, volský jazyk, babí listí, babka, celníček, hojílek, jitrocí, jitrocil, komeník, olověný jazýček, skorocel

 

Popis

  

Jitrocel je vytrvalá rostlina dorůstající do výšky 30 cm. U země vyrůstá růžice řapíkatých, kopinatých a celokrajných listů se souběžnou žilnatinou, jejich téměř lysá čepel se zužuje v dlouhý žlábkovitý řapík. Z listové růžice vyrůstá několik přímých rýhovaných stvolů, které mohou dorůst až do výšky 50 cm. Stvoly jsou zakončeny válcovitým klasem s nenápadnými drobnými květy. Z drobné čtyřcípé hnědavé koruny vyrůstají čtyři tyčinky s drobnými bělavými nitkami a žlutými prašníky. Kvete od května do září. Plodem je vejčitá tobolka se dvěmi leskle hnědými semeny. Léčivé účinky má i jitrocel větší (Plantago major L.), který se od jitrocele kopinatého liší především velkými širokými vejčitými listy.

 

Výskyt

  

Jitrocel roste téměř všude, převážně na lukách, pastvinách, na mezích, náspech a v zahradách.

 

Obsažené látky

  

Glykosid aukubin, slizy, enzymy, třísloviny, vitamín C, hořčiny, kyselinu křemičitou, soli vápníku a draslíku, flavonoidy, pektiny, saponin a cukry.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme listy z nekvetoucích rostlin během června a srpna za suchého počasí kolem čtrnácté hodiny odpoledne. Pokud sbíráme listy s kvetoucími stvoly, musíme stvoly před sušením odstranit. Listy jsou náročné na správné sušení, nesmí se pomačkat ani zapařit, protože by při sušení zhnědly a nebyly by použitelné. Sušíme je nejlépe umělým teplem, teplota nesmí překročit 40°C, a skladujeme je v tmavé a  hermeticky uzavřené nádobě, aby nezvlhly. Pokud sušíme listy přirozeným teplem, sušíme je na sušících platech v jedné vrstvě v suché a vzdušné místnosti. Správně usušené listy se lámou a mají olivovou až hnědavě zelenou barvu.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Jitrocel je přirozenosti chladné a suché na druhém stupni. Má při sobě vodnatost a zemitost s trpkostí a s malou kyselostí,  a odtud se považuje za studený a suchý.

 

jitrocel v čínské medicíně.pdf (320,5 kB)

 

Další zpracování

 

sirup

čaj

nálev

odvar

čerstvé listy na obklady

čerstvá šťáva

balzám

tinktura

 

                                          přízemní růžice listů

                                                      listy