kozlík lékařský

čeleď: kozlíkovité (Valerianaceae)

 

Název

 

latinský název: Valeriana officinalis L.

lidové názvy: baldrián, paldran, odolenový kořen, odolen, kočičí kořen, čertikus

 

Popis

 

Kozlík je vytrvalá rostlina, dorůstající výšky až 1,5 m, má krátký, voňavý oddenek s četnými, světle hnědými, drátovitými kořínky. Lodyha je přímá, nevětvená, rýhovaná a dutá. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, složené z 9 - 21 kopinatých, zubatých až celokrajných lístků, dole řapíkaté, nahoře přisedlé. Má bílé, červenavé nebo bledě růžové pětičetné květy, které tvoří chocholíkatý hrozen vidlanovitého tvaru a příjemně voní. V květu jsou tři tyčinky a spodní semeník. Kvete od června do září. Plodem je až 4 mm dlouhá, jednosemenná nažka s pérovitým chmýrem. Listy a kořen svou charakteristickou vůní lákají kočky.

 

Výskyt

 

Kozlík roste v pobřežních křovinách s porostem olší a vrb, na mokrých a vlhkých loukách, na březích potoků, v příkopech, na prameništích a ve vlhkém lese.

 

Obsažené látky

  

Oddenek obsahuje kozlíkovou silici, kyselinu valerovou, třísloviny, cukr, seskviterpeny, valepotriáty, organické kyseliny, hořčiny, flavonoidy a monoterpenové alkaloidy.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme oddenky s kořínky od srpna do října kolem osmé hodiny ranní, nejlépe ve druhém roce kvetení rostliny. Také můžeme oddenky sbírat v květnu před rozkvětem rostliny, kdy je obsah účinných látek nejvyšší. Po vyrytí ze země je zbavíme hlíny, tenké kořínky pročešeme rukou nebo hřebenem a opereme je pod tekoucí vodou. Pak oddenky rozřízneme a zavěsíme je ve vzdušné a suché místnosti. Umělým teplem sušíme oddenky při maximální teplotě 30°C. Oddenky nesušíme s jinými rostlinami, protože vydávají při sušení silnou vůni. Dobře usušené oddenky jsou nasládle kořenité, později nahořklé. Skladujeme je ve vzduchotěsných a tmavých skleněných nádobách.

  

Přirozenost, moc a účinek

 

Kozlík má účinek zahřívající a vysušující na druhém stupni.

 

Další zpracování

 

čaj

odvar

tinktura

prášek

bylinné směsi

 

!kozlík neužíváme dlouhodobě, protože u citlivých osob vzniká tolerance na jeho užívání a kozlík přestává působit!