
krušina olšová
čeleď: řešetlákovité (Rhamnaceae)
Název
latinský název: Frangula alnus Mill.
lidové názvy: psí jahůdka, čeremcha, bluva, krupina
Popis
Krušina je statný keř nebo menší stromek, který může dorůst až do výšky 8 m. Větve jsou tenké, střídavé, řídké a rovné s šedočernou nebo šedohnědou lesklou kůrou. Kůra je světle tečkovaná nebo příčně bělavá v místech dýchacích otvorů zvaných čočinky (lenticely). Listy jsou střídavé, celokrajné, vejčité, tupě zašpičatělé a krátce řapíkaté s výraznou žilnatinou. Drobné, zelenavěbílé květy, které kvetou v pozdním jaru od května do července, mají pětiplátkovou korunu a vyrůstají jednotlivě nebo v chudých vrcholících. Plodem jsou kulaté třísemenné peckovice, které během zrání mění barvu od zelené, přes červenou až po černofialovou, která je znakem zralosti. Na jednom keři můžeme nalézt pohromadě květy a dozrávající plody.
Výskyt
Krušina roste hlavně v listnatých vlhčích lesích, křovinách a v pobřežních houštinách, dále pak na vlhčích místech, v sutích a rákosinách. Často tvoří podrost u vrbových a topolových porostů. Vyhledává spíše nížiny, s přibývající nadmořskou výškou se její výskyt snižuje.
Obsažené látky
Kůra obsahuje antrachinony, glykosidy, třísloviny, flavonoidy, hořčiny a saponiny.
Sběr a sušení
V první polovině jara od března do května těsně před vyrašením, nejlépe po dešti, sbíráme kůru, kterou sloupáváme z mladších odříznutých větví. Nejhodnotnější je kůra z mladých větviček silných do 4,5 mm.
Kůra vykazuje léčebné účinky až po jednom roce skladování. Zda je kůra vhodná k použití si můžeme ověřit kápnutím čpavku na usušenou kůru, pokud se zbarví červeně, můžeme kůru použít.
Dobu skladování je možné nahradit zahřátím kůry na teplotu kolem 100°C na dobu 60 minut, aby se rozložily toxické látky, nicméně většina odborníků doporučuje sušit a skladovat kůru přirozenou cestou.
Přirozenou cestou sušíme kůru na slunci nebo uměle při maximální teplotě 40°C. Správně usušená kůra je rourkovitě stočená, tmavě červenohnědá až šedohnědá, zevnitř oranžově červená až hnědočervená, je bez zápachu a má slizovitou, nasládle hořkou chuť. Usušenou kůru skladujeme na tmavém místě ve vzduchotěsné nádobě, nesmí navlhnout.
Přirozenost, moc a účinek
Prostřední žlutá kůra počišťuje a posiluje, vypuzuje všechny nečistoty a šlemy, vodnaté vlhkosti a posiluje vnitřní orgány, především játra.
Další zpracování
odvar
bylinné směsi
tinktura
výluh
!krušina je toxická, proto ji nesmí užívat těhotné a kojící ženy; při překročení doporučených dávek může dojít k bolestem břicha, průjmům, ke krvácení ze střev a ke zvracení!
větvičky s květy
Kde krušina pomáhá?
- hemoroidy
- jaterní potíže
- obezita
- snížená peristaltika tlustého střeva
- střevní parazité
- zácpa
- žlučníkové potíže
Přijímám platby kartou
a
papírové poukázky:
Edenred Compliments
Edenred Benefits
Edenred Multi
Edenred Medica
Relax Pass
Dárkový Pass
Flexi Pass
Fokus Pass
Bonus Pass
Kontakt
Masáže - Rakovník
Lékařský dům - 3. patro
Husovo nám. 2347 tel.: 606 925 285 info@lecivapriroda.cz