lékořice lysá

čeleď: bobovité (Fabaceae)

 

Název

 

latinský název: Glycyrrhiza glabra L.

lidové názvy: sladké dřevo, pendrek, sladké koření, sladké žíly

 

Popis

 

Lékořice je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky 1 - 2 m. Má plazivý, vřetenovitý, podélně rýhovaný a dřevnatý kořen se silnou dření, který je silný 2 - 4 cm. Z kořene vyrůstají četné válcovité výběžky o průměru až 1,5 cm. Na lomu jsou kořen i výběžky dlouze vláknité a žlutě zbarvené. Lodyhy jsou přímé, bohatě větvené s četnými lichospeřenými listy, které jsou na líci lysé a na rubu jemně žláznaté a lepkavé. Hrozny motýlovitých květů vyrůstají z úžlabí listů. Květy mají světle modrofialovou až růžovou korunu, krátce zvonkovitý a žláznatě chlupatý kalich. Kvete od června do srpna. Plodem jsou kožovité, červenohnědě zbarvené lysé lusky, dlouhé 2,5 cm s 3 - 5 semeny. Lékořice se množí kořenovými odnožemi nebo částmi podzemních výběžků.

 

Výskyt

 

Lékořice je cizokrajného původu a u nás se pěstuje pro potřeby farmaceutického průmyslu. Nejlépe se jí daří v oblasti jižní Moravy, kde také zplaněla. Lékořice vyhledává hlubší a lehčí půdy teplých poloh.

 

Obsažené látky

 

Kořen lékořice obsahuje saponiny, flavonoidy, liquiritin, asparagin, škrob, cukry, pryskyřici, silici a hořčiny.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme kořeny s výběžky z nejméně tříletých rostlin v období od září do října, když rostliny shazují listy. Kořeny jsou hluboko v zemi. Vykopané kořeny očistíme a rychle omyjeme. Silnější kořeny rozpůlíme. Pokud chceme, můžeme kořeny oloupat, ale není to nutné. Kořeny sušíme co nejrychleji, nejlépe umělým teplem, v tenkých vrstvách při teplotě 35°C. Dobře usušené kořeny mají sírově žlutě zabarvené dřevo, slabý charakteristický pach a sladkou, mírně škrábavou chuť. Kořeny by neměly být na lomu tmavé. Usušené kořeny skladujeme ve tmě a ve vzduchotěsné nádobě.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Lékořice jest přirozenosti mírné, totiž horké a vlhké na prvním stupni, proto jest velice příjemná a podobná lidské přirozenosti. Stírá, čistí, svlažuje, měkčí a mírní vnitřní ostrosti.

 

Další zpracování

 

bylinné směsi

čaj

sirup

odvar

 

!lékořice není vhodná k dlouhodobému užívání, protože nepříznivě ovlivňuje iontovou rovnováhu a vylučování vody z těla!