maliník obecný

čeleď: růžovité (Rosaceae)

 

Název

 

latinský název: Rubus idaeus L.

lidové názvy: červená malina, malina, maliní

 

Popis

 

Maliník je vytrvalý keř, vysoký 1 - 2 m, s plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstají prutovité výhonky. Výhonky druhým rokem zdřevnatí a vytvářejí z úžlabí loňských listů postranní květonosné větévky, které koncem vegetačního období odumírají. Výhonky jsou buď lysé nebo naspodu jemně rezavě ostnité. Malinové větévky prvním rokem nekvetou. Květní lůžka jsou kuželovitě vyvýšená. Květy jsou bílé, převislé, petičetné, s nazad ohnutými kališními cípy, úzkými korunními plátky a s velkým počtem tyčinek. Tvoří chudé laty. Spodní listy jsou lichozpeřené, složené z pěti nebo tří lístků, které jsou na rubu běloplstnaté. Nejhořejší listy bývají jednoduché. Jednotlivé lístky jsou zašpičatěle vejčité, na okraji nepravidelně ostře pilovité. Kvete od května do července. Plodem je souplodí srostlých červených peckoviček, zvané malina.

 

Výskyt

 

Maliník roste podél lesních a polních cest, na mýtinách, stráních, na pasekách a v křovinách. Často vytváří souvislé porosty. Můžeme ho pěstovat i na zahrádce jako ovocný keř. Vyhledává mírně vlhké půdy a prosluněná místa.

 

Obsažené látky

  

Třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny, cukry, silice, minerální látky, pektiny, slizy, guma, aldehydy, inosit, antokyanový glykosid kyanidin a vitamín C.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme listy od července do září, dokud jsou ještě zelené. Nejlépe však během května a června kolem desáté hodiny dopoledne. Listy sdrháváme ručně v rukavicích od zdola nahoru bez dlouhých řapíků, které zpomalují sušení. Listy sušíme ve vrstvě do 5 cm ve vzdušné a suché místnosti. Umělým teplem sušíme listy při maximální teplotě 40 - 50°C. Dobře usušené listy si zachovávají původní barvu, mají trpkou a poněkud nahořklou chuť. Po usušení se listy snadno drolí. Usušené listy skladujeme v tmavé a vzduchotěsné nádobě.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Malina jest přirozenosti studené a suché, moci svírající. Listy mají podstatu zemitou a vodnatou, a proto chladí a trochu málo dohromady stahují a svírají.  Plod nezralý a trpký, suší, studí a svírá, zralý plod dostává mírnou horkost, ačkoli přece stahuje. Kořen stahuje a svírá. 

 

maliník v čínské medicíně.pdf (310,1 kB)

 

Další zpracování

 

čajové směsi

sirup

sušené plody

čaj

odvar

tinktura

víno

čerstvé plody

 

                        keř                                                     listy

                                                                            nezralé plody