mateřídouška obecná

čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Název

 

latinský název: Thymus serpyllum L.

lidové názvy: douška, mateřenka, douška mateří, mateřinka, chodec, vonný tým

 

Popis

 

Mateřídouška je nízký poléhavý keřík s plazivou lodyhou, na bázi dřevnatou, olistěnou s koncovým květenstvím. Květy jsou drobné, mají nachovou až červenofialovou barvu, nahloučené  v lichopřeslenech, tvoří hlavaté květenství. Kalich je trubkovitě zvonkovitý a chlupatý se třemi krátkými zuby horního a dvěma delšími zuby spodního pysku, koruna je 3 - 6 mm dlouhá a dvoupyská. Květy mají čtyři tyčinky a svrchní semeník. Kvete od června do září. Listy jsou úzké, čárkovité, vstřícné až široce vejčité nebo úzce eliptické a přisedlé. Vydává silnou vůni, převážně za slunného počasí. Plodem jsou čtyři vejčité tvrdky.

 

Výskyt

 

Mateřídouška roste především na suchých slunných stráních, mezích, pasekách a v příkopech, kde tvoří husté a souvislé polštářovité porosty. Dává přednost výživným, neutrálním až slabě zásaditým půdám.

 

Obsažené látky

 

Mateřídouška obsahuje silici s thymolem, cymolem, karvakrolem, linalolem, borneolem, terpineolem, alfa a beta pinénem, dále pak hořčinu serpyllin, třísloviny, saponiny, flavony a minerální látky.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme kvetoucí nať bez dřevnatých částí a kořenů během června až srpna na počátku květu mezi dvanáctou a druhou hodinou odpolední. Nať stříháme nůžkami nebo ji nožem odřezáváme, nikdy netrháme celou rostlinu i s kořeny, protože mateřídouška z volné přírody pomalu mizí. Sušíme ji přirozeným teplem ve vzdušné a teplé místnosti na sušících platech, při sušení ji nepřevracíme, protože se snadno drolí. Umělým teplem sušíme mateřídoušku při maximální teplotě 35°C. Dobře usušená rostlina si zachovává původní barvu, má příjemnou aromatickou vůni a kořenitou, nahořklou chuť.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Mateřídouška zahřívá a suší až k třetímu stupni. Mocí svou otvírá, proniká, rozráží a žene.

 

Další zpracování

 

čaj

odvar

víno

koupele

kloktadlo

nálev

balzám

tinktura

obklady

sirup

olej

bylinný polštářek

 

!dlouhodobé vnitřní užívání vede k narušování sliznic, k podráždění ledvin a k narušení činnosti štítné žlázy!

 

                                          trsy mateřídoušky