meduňka lékařská

čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Název

 

latinský název: Melissa officinalis L.

lidové názvy: včelník, rojovník, doušník, matečník, matkové thé, melisa, včelanka, marulka, planá máta, lemonika, citronelka, citronová melisa, citronový balšám, doubravnice, materník, medlinka, medovka, meduň, medunice, meduník

 

Popis

 

Meduňka je vytrvalá rostlina, vysoká 40 - 60 cm. Má přímou, čtyřhrannou a chlupatou, asi 75 cm vysokou lodyhu, která je bohatě větvená a olistěná. Listy jsou vstřícné, svraštělé, dlouze řapíkaté, řídce chlupaté, svrchu sytě, na rubu světleji zelené, eliptické s vroubkovaně pilovitým okrajem čepele. V úžlabí listových přeslenů má drobné bílé, žlutavé, namodralé až starorůžové květy uspořádané do jednostranných přeslenů. Květy mají huňatý dvoupyský kalich a trubkovitou dvoupyskou korunu, která je  slabě prohnutá vzhůru. Svrchní pysk je vykrojený, spodní trojlaločný. Vnější pár tyčinek je delší, vyčnívající z korunní trubky. Před rozkvětem voní celá rostlina po citrónu, po odkvětu nepříjemně páchne. Kvete od června do srpna. Plodem jsou čtyři tvrdky.

 

Výskyt

 

Meduňka má původ ve Středomoří, daří se jí však dobře v našich zahrádkách, kde i často zplaňuje. Ve volné přírodě se s ní můžeme setkat velmi zřídka. Dává přednost dobře obdělávaným výživným hlubokým půdám a slunnému stanovišti.

 

Obsažené látky

 

Silice s geraniolem, citronelalem, linalolem a citralem, hořčiny, organické kyseliny, třísloviny, sliz, flavonoidy, triterpeny a minerální látky.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme nať nebo pouze list těsně před rozkvětem během června a července za suchého, slunného a chladnějšího  počasí kolem poledne. V parných suchých dnech se obsah silice snižuje. Ideální je sbírat především mladé vršky, které poskytují kvalitnější drogu než starší rostliny. Meduňku sušíme přirozeným teplem v suché a vzdušné místnosti na sušících platech v jedné vrstvě bez obracení. Umělým teplem ji sušíme při maximální teplotě 40°C. Dobře usušená rostlina si uchovává svoji původní barvu, citrónovou vůni a kořennou chuť a květy musí mít původní zabarvení. Skladujeme ji ve vzduchotěsné tmavé nádobě.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Meduňka je přirozenosti horké na druhém a suché na prvním stupni. Má moc otvírající a vyvádějící, posiluje srdce a mozek. Zvláštní má také moc obveselovati mysl, utvrzovati studený a vlhký žaludek, pomáhati v zažívání. Rovněž tak odnímá a zapuzuje starosti, péči, zármutek, lekání a noční strašení z hrubokrevnosti a odtud pocházející nespavosti a divná fantasmata z melancholie a z připálené flegmy, obveseluje srdce, upevňuje životní sílu svou vůní, trpkostí a pronikavostí. 

 

Další zpracování

 

čaj

karmelitské kapky

extrakt

bylinný polštářek

tinktura

nálev

víno

koupele

kloktadlo

 

                                              meduňkový trs