
přeslička rolní
čeleď: přesličkovité (Equisetaceae)
Název
latinský název: Equisetum arvense L.
lidové názvy: plivačka, přeslice, přáska, stolička, šmirglová tráva
Popis
Přeslička je vytrvalá rostlina. Má vodorovný článkovitý, plazivý, rozvětvený a černý podzemní oddenek, článkovitou dutou lodyhu a blanovité listy, které vyrůstají v tzv. přeslínkách. Jarní plodné lodyhy, které vyrůstají koncem února a během března, jsou žlutohnědé nebo pleťové barvy, dužnaté, nerýhované, vysoké 10 - 20 cm, s výtrusným válcovitým tupým klasem (šištice) na vrcholu lodyhy. Letní neplodné lodyhy jsou tmavě zelené, přeslenitě větvené, 20 - 30 cm vysoké. Vyrůstají ze stejného oddenku jako jarní lodyhy, po jejich odumření.
Výskyt
Přeslička má ráda vlhká travnatá místa, roste v příkopech, na polích, pastvinách, náspech, v lese a podél cest. Vyhledává hlinité a písčité půdy.
Obsažené látky
Letní lodyha obsahuje kyselinu křemičitou a křemičitany, třísloviny, hořčiny, minerální látky, flavonoidní glykosidy (kvercetin, luteolin, campherol), saponiny, organické kyseliny, hliník, draslík, silice a malé množství alkaloidů.
Sběr a sušení
Při sběru přesličky rolní musíme být opatrní, abychom nepřimísili jiné druhy přesličky (přeslička lesní nebo bahenní), které jsou jedovaté. Nejpravděpodobnější záměna hrozí s přesličkou bahenní. U přesličky rolní sbíráme letní zelené lodyhy bez oddenku během června až října, spodní načernalé části lodyh odstraníme. Sušíme ji přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti na sušících platech ve vrstvě do 10 cm, umělým teplem sušíme přesličku při maximální teplotě 40°C. Dáváme přednost spíše sušení teplem umělým, při přirozeném sušení se může stát, že přeslička dobře nevyschne a později zplesniví. Správně usušená rostlina má původní zelenou barvu, je bez pachu a bez chuti. Skladujeme ji ve vzduchotěsné sklenici, aby nezplesnivěla.
Rozlišení přesličky rolní od přesličky bahenní:
přeslička bahenní
- vyhání plodné i neplodné lodyhy současně
- u nejspodnějšího větvení má přeslička bahenní vysokou zubatou pochvu a první přisedlý článek je kratší než délka pochvy
přeslička rolní
- vyhání nejprve plodné lodyhy a teprve po jejich odumření vyrostou lodyhy neplodné
- u nejspodnějšího větvení má přeslička rolní nízkou zubatou pochvu a první přisedlý článek větvičky je delší než pochva
Přirozenost, moc a účinek
Přeslička jest přirozenosti studené na prvním stupni a suché na druhém stupni. Moc má trpkou, svírající s hořkostí, a proto mocně a bez palčivosti vysušuje, a v obkladu svaluje i největší rány, i kdyby byly dokonce přeťaty nervy.
Další zpracování
čaj
koupele
omývání
mléčný odvar
kloktadlo
odvar
tinktura
obklad
!dlouhodobé užívání nebo užívání větších dávek způsobuje nevolnost, nechutenství a lehkou otravu; užívání přesličky není vhodné během těhotenství!
jarní lodyha přesličky rolní dospělá rostlina
detail stonku
Kde přeslička pomáhá?
- anémie
- angína
- bércové vředy
- bolesti nohou
- bolesti páteře
- bolesti zad
- bolesti žaludku
- cysty na vaječnících
- hemoroidy
- kornatění tepen
- krvácející žaludeční vředy
- krvácení z nosu
- ledvinové kameny
- močové kameny
- nádorová onemocnění
- nedostatek bílých krvinek
- nehojící se rány
- revmatismus
- silná menstruace
- strupovitost
- tuberkulóza
- vypadávání vlasů
- vysoký krevní tlak
- záněty dutiny ústní
- záněty močového ústrojí
- zánět nehtových lůžek
- zánět průdušek
- zastavuje krvácení
- zvyšuje plodnost
Přeslička lesní
Přijímám platby kartou
a
papírové poukázky:
Edenred Compliments
Edenred Benefits
Edenred Multi
Edenred Medica
Relax Pass
Dárkový Pass
Flexi Pass
Fokus Pass
Bonus Pass
Kontakt
Masáže - Rakovník
Lékařský dům - 3. patro
Husovo nám. 2347 tel.: 606 925 285 info@lecivapriroda.cz