řepík lékařský

čeleď: růžovité (Rosaceae)

 

Název

 

latinský název: Agrimonia eupatoria L.

lidové názvy: řepíček, konopěnec, útrobník, varkočky Panny Marie, traňk sv. Kunhuty

 

Popis

 

Řepík je vytrvalá bylina, dorůstající výšky až 75 cm. Má krátký, dřevnatějící oddenek a přímou, chlupatou lodyhu, ve spodní části s hustě nahloučenými listy, připomínající listovou růžici. Listy jsou lichozpeřené, místy podlouhle vejčité, pilovité, na rubu stříbrošedě chlupaté. Spodní listy jsou až 15 cm dlouhé. Prvním rokem bylina vytváří pouze přízemní růžici, v dalších letech vyrůstá drsně chlupatá lodyha, zakončená klasovitým hroznem květů. Květy jsou velké přibližně 1 cm, mají jasně žlutou barvu a postupně odkvétají odspodu. Květy jsou pravidelné, s pěticípým kalichem a pětičetnou volnoplátečnou korunou, jejíž úzce obvejčité plátky jsou žluté. Semeník je uzavřený v češuli, která je obráceně kuželovitá, po celé délce rýhovaná, odstále chlupatá a na konci zakončená věnečkem tuhých háčkovitých ostnů. Řepík kvete od července do září. Celá bylina příjemně voní.

 

Výskyt

 

Řepík roste především na suchých místech, zejména na vápencových a sprašových půdách. Najdeme ho na loukách, pastvinách, stráních, na mezích, v křovinách a houštinách, na rumištích a u cest.

 

Obsažené látky

 

Katechinové třísloviny, gallotanin, triterpenové sloučeniny, kyselina křemičitá, silicinamid kyseliny nikotinové, železo, organické kyseliny, cholin, flavonoidy, hořčiny a malé množství saponinů.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme kvetoucí nať i s přízemními listy v období květu od července do srpna.  Protože řepík špatně klíčí, nevytrháváme ho, ale opatrně seřezáváme tak, aby rostlina mohla znovu obrazit. Nať nesmí být překvetlá, aby neobsahovala plody, sbíráme ji bez kořenů a zdřevnatělých částí. Sběr provádíme za suchého počasí a rostliny ihned sušíme v maximální vrstvě 15 cm buď přirozeným teplem ve stinné a vzdušné místnosti nebo umělým teplem při maximální teplotě 40°C. Nať můžeme také sušit ve svazečcích zavěšenou v dobře větrané místnosti. Usušené lodyhy nesmějí být silnější než 5 mm. Necháme-li čerstvě nasbírané rostliny ležet delší dobu ve vyšší vrstvě nad 15 cm, dojde k jejich ztmavnutí a znehodnocení. Dobře usušená nať slabě voní a má kořennou hořkou a poněkud svíravou chuť. Sušená bylina nesmí obsahovat ztmavlé a zdřevnatělé části. Skladujeme ji v dobře uzavřených a tmavých nádobách na suchém místě.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Řepík jest přirozenosti horké na prvním a suché na druhém stupni. Podstaty je subtilné a pronikavé. Mocí svou ztenčuje, rozráží, vytírá bez patrného a přílišného rozpálení. Také trochu stahuje a svírá, neboť má při sobě trpkost. Jest to bylina zdravá pro játra, otvírá je a posiluje.

 

Další zpracování

 

čaj

čajové směsi

odvar

tinktura