routa vonná

čeleď: routovité (Rutaceae)

 

Název

 

latinský název: Ruta graveolens L.

 

Popis

 

Routa je vytrvalá stálezelená keřovitá až polokeřovitá rostlina, nepříjemně páchne. Má vytrvalý a dřevnatý oddenek, ze kterého vyrůstá přímá a bohatě větvená lodyha. Lodyha je v dolní části dřevnatá, uvnitř žlutá, dorůstá do výšky až 75 cm, listy jsou dva až třikrát zpeřeně dělené, celokrajné, dužnaté a proti světlu žláznatě tečkované. Žluté květy jsou uspořádané  v bohatém vrcholíkovém květenství, které se skládá z vidlanů, poslední osy květenství přecházejí do vijanů. Květy jsou čtyř nebo pětičetné. Kvete od května do srpna. Plodem je čtyř až pětipouzdrá tobolka se skulinkou na vrcholu každého pouzdra.

 

Výskyt

 

Routa vonná je u nás pěstovanou rostlinou, občas také zplaňuje, především v teplejších oblastech, kde roste podél cest a na kamenitých a skalnatých stráních. 

 

Obsažené látky

  

Toxické silice, rutin, furokumariny, deriváty lignanu, alkaloidy, kyselina jablečná, hořčiny a třísloviny.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme kvetoucí nať nebo pouze list během května a června. Sběr provádíme v rukavicích, protože čerstvá rostlina může způsobit závažné poškození pokožky. Routu sušíme ve vzdušné a suché místnosti na sušících platech nebo umělým teplem při maximální teplotě 40°C.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Routa je horká a suchá na čtvrtém stupni. Je tak ohnivé přirozenosti, že pouhé přiložení její vyvolává puchýře. Suší, ztenčuje, prostupuje, roztrhuje, rozpouští, otvírá, vyvádí a mocně rozptyluje větry. Je hořká, palčivá, ne však tak přílišně, aby se nemohla jísti.

 

Další zpracování

 

čaj

tinktura

prášek

 

!čerstvá rostlina může vlivem furokumarinů a slunečního záření způsobit závažné poškození pokožky, dávení a neklid, při užívání usušené rostliny nesmíme překračovat dobu podávání ani doporučené dávky, routa se nesmí užívat v době těhotenství!