rozmarýna lékařská

čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Název

 

latinský název: Rosmarinus officinalis L.

lidové názvy: rozmarýn, merdov, mořská rosa, posvátný keř, rozmariján, rozmarýnek, rozmarýnka

 

Popis

 

Rozmarýna je stálezelený neopadavý polokeřík, může dorůst až do výšky 2 m. Má přímý nebo vystoupavý dřevnatějící stonek a přisedlé, čárkovité, podvinuté a kožovité listy. Listy jsou vstřícné a na rubu běloplstnaté. Z úžlabí listů vyrůstají fialové dvoupyské drobné květy, které tvoří chudokvěté lichopřesleny v krátkých lichohroznech a výrazně voní. Kvete v květnu až srpnu. Plodem jsou hnědé tvrdky.

 

Výskyt

 

Rozmarýna pochází ze Středomoří, takže naše zimy jí nesvědčí. Na zimu se musí přikrýt, aby nevymrzla, ideální je pěstování v květináči, který můžeme na zimu přenést do domu. Nesnáší těžké půdy a potřebuje dostatek světla a slunce.

 

Obsažené látky

 

Flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny, alkaloidy, triterpeny, saponiny, hořčiny a fytoncidy.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme list od konce května do srpna. Listy sušíme přirozeným teplem ve vzdušné, suché a teplé místnosti na sušících platech, nebo teplem umělým při maximální teplotě 35°C.  Dobře usušené listy mají původní barvu, kořenitý pach a hořkou, aromatickou chuť.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Rozmarýna jest přirozenosti horké a suché na prvním stupni. Rozděluje a ztenčuje vnitřně i zevně všechny hrubé vlhkosti.

 

Další zpracování

 

mast

koupele

nálev

výluh

čerstvá rostlina

víno

čaj

tinktura

inhalace

 

!není vhodný pro těhotné a kojící ženy a pro osoby se zánětem ledvin a jater!