rybíz černý

čeleď: angreštovité (Crossulariaceae)

 

Název

 

latinský název: Ribes nigrum L.

lidové názvy: meruzalka černá

 

Popis

 

Černý rybíz je nepříjemně páchnoucí keř, vysoký 1 - 1,5 m. Má světlé, později červenohnědé a chlupaté větvičky. Listy jsou tří až pětilaločné, řapíkaté a na okrajích pilovité. Rub listů, řapíky a květní kalichy jsou posety žlutými žlázkami. Květy jsou žlutozelené a zvonkovité a jsou uspořádány v hroznech. Kvete od dubna do května. Plodem je černá bobule, nazývaná rybíz.

 

Výskyt

 

S černým rybízem se ve volné přírodě setkáme jen zřídka, je to především pěstovaná rostlina v zahradách a na plantážích.

 

Obsažené látky

  

List obsahuje silice, rutin, tanin, pektiny, organické kyseliny, fytoncidy, třísloviny a vitamín C.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme listy od května do září, nejlépe však na jaře během květu rostliny nebo později po sklizni plodů. Listy sdrhujeme ručně v rukavicích od zdola nahoru a sušíme je ve vrstvě do 5 cm ve vzdušné a suché místnosti na sušících platech. Při sušení umělým teplem sušíme listy při maximální teplotě 40 - 50°C. Dobře usušený list si zachovává původní barvu. Usušené listy skladujeme v tmavé a vzduchotěsné nádobě.

Plody sbíráme úplně zralé v pozdějším létě, můžeme je použít jak čerstvé, tak sušené. Plody sušíme umělým teplem při maximální teplotě 50°C.

Kořen sbíráme na konci květu rostliny, během června a července, nakrájíme ho na menší kousky a sušíme při maximální teplotě 40°C.

  

Přirozenost, moc a účinek

 

Rybízová šťáva je přirozenosti studené, trpké a suché, dohromady stahující na druhém stupni.

 

Další zpracování

 

čerstvé plody

šťáva z plodů

sušené plody

kloktadlo

odvar

čaj

tinktura

bylinné směsi

 

                         keř                                                  květy

                         list