sedmikráska obecná (chudobka)

čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

 

Název

 

latinský název: Bellis perennis L.

lidové názvy: chudobka, jiskérka, šešetka, čačenka, sirotka, chudobinka, hladověnka, husí kvítko, denní očko, bílé kvítko, malá kopretinka, stokráska, zapomenutka

 

Popis

 

Sedmikráska je vytrvalá rostlina, vysoká  2 - 15 cm. Z válcovitého oddenku vyrůstá přízemní růžice podlouhle obvejčitých až kopinatých, celokrajných, vroubkovaných listů a stvol s jedním úborem. Květní úbory mají kuželovité lůžko, žlutý trubkovitý středový terč a bílé nebo růžové jazykovité květy. Kvete od března do června, uprostřed léta po vydatných deštích a na podzim. Plodem je nažka.

  

Výskyt

 

Sedmikráska roste na vlhkých travnatých místech jako jsou louky, zahrady, pastviny a meze.

 

Obsažené látky

 

Květy a nať obsahují hořčiny, sliz, silici, saponiny, třísloviny, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy a inulin.

  

Sběr a sušení

 

Sbíráme celou nať nebo málo rozkvetlé květy s krátkou stopkou (max. 2 cm) od dubna do září, nejlépe kolem poledne, květy a nať sbírané na jaře mají větší kvalitu než letní a podzimní sběr. Květy sušíme ve vrstvě do 2 cm přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti. Při sušení umělým teplem nesmí teplota překročit 35°C. Dobře usušené květy mají původní barvu, ostrou chuť a příjemnou vůni. Nať i květy skladujeme ve vzduchotěsné nádobě, aby nezvlhly.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Sedmikráska mírně zahřívá a suší.

 

Další zpracování

 

sirup

odvar

tinktura

čaj

balzám

 

             květ sedmikrásky                                    kvítky