růže šípková (šípek)

čeleď: růžovité (Rosaceae)

 

Název

 

latinský název: Rosa canina L.

lidové názvy: šípek, divoká růže, trnová růže, planá růže

 

Popis

 

Šípková růže je bohatě větvený trnitý keř, který může vyrůst do výšky až 3 m. Má dlouhé prutovité větve s ostrými hákovitě zahnutými ostny. Listy jsou střídavě lichozpeřené s úzce zašpičatělými palisty, přirostlými téměř po celé délce k řapíkům. Jednotlivé listy jsou lysé, na okrajích ostře pilovité, vespod s drobnými trny. Květy jsou veliké petičetné a vyrůstají jednotlivě nebo v chudých vrcholičnatých květenstvích na konci větví. Mají baňkovitou češuli, v níž je velký počet pestíků a na ní pět kališních cípů. Koruna je pravidelná, v průměru až 6 cm velká, s pěti růžovými až bílými okvětními plátky, které jsou opadavé. Češule po oplození dužnatí a mění se v nepravý  plod - šípek. Kvete na přelomu června a července.

 

Výskyt

 

Šípková růže má ráda slunné suché stráně, meze, zarůstající pastviny, okraje lesů, místa podél cest, skály a křoviny. Vyhledává spíše mírnější podnebí, takže na horách se s ní setkáme zřídka.

 

Obsažené látky

 

Šípky obsahují vitamín C, karoteny, vitamíny A, B1, B2, P, K, kyselinu nikotinovou, cukry, pektiny, třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy, slizy, minerální látky (draslík a vápník) a silice. Okvětní plátky obsahují silice a třísloviny.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme nepřezrálé tvrdé šípky, které mají oranžovou až červenou barvu, v období od září do října za suchého a slunného počasí, kdy je obsah vitamínu C nejvyšší. U přezrálých šípků obsah vitamínu C klesá. Šípky sušíme umělým teplem v jedné vrstvě při maximální teplotě 60°C. Pokud se šípky suší pomalu, tak dlouhým sesycháním rychle ztrácejí obsah vitamínu C a plesniví, při teplotách nad 80°C šípky zhnědnou a připálí se. Dobře usušené šípky mají oranžovou až tmavohnědou barvu, slabou ovocnou vůni a nakysle sladkou a svíravou chuť. Skladujeme je ve vzduchotěsné sklenici v suchu a chladu. Dlouhodobým skladováním se obsah vitamínu C snižuje, skladujeme je maximálně 1 rok.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Z vody a země má růže svou studenost a trpkost, od větru sladkost a libou vůni, od ohně skrovnou hořkost a růžovou (červenou) barvu. Mladá růže obsahuje více hořkosti než trpkosti či schopnosti svírati a z té příčiny také více projímá. Suchá růže spíše dohromady stahuje a ucpává nežli obměkčuje.

 

Další zpracování

 

čaj

zavařenina

sirup

víno

výluh

kompot

likér

tinktura z okvětních plátků

                   šípkový keř                                          šípky