třezalka tečkovaná

čeleď: třezalkovité (Hypericaceae)

 

Název

 

latinský název: Hypericum perforatum L.

lidové názvy: bylina sv. Jana, zděšenec, zvonečky, kvítí Panny Marie, láska, laskavý koření, svatojánský koření, milovníček, krvavník, prostřelenec, děravec, krevníček, svatojanská bylina, čarovník

 

Popis

 

Třezalka je vytrvalá rostlina, vysoká 60 cm, s větveným plazivým oddenkem. Má přímou, nahoře větvenou a bohatě olistěnou a tuhou lodyhu, po stranách lehce zmáčknutou. Lodyha je na průřezu oblá se dvěma podélnými úzkými lištičkami. Listy jsou prosvítavě tečkované, vstřícné, podlouhle vejčité a celokrajné. Tečky na lístcích obsahují olej a červené barvivo hypericin. Z úžlabí listů vyrůstají listnaté větvičky. Žluté pětičetné květy jsou uspořádány ve vrcholových květenstvích. Tvoří bohaté laty, složené z vidlanů a troubelů. Na korunních plátcích jsou četné žlázky (tečky), které také obsahují červené barvivo. Kvete od června do srpna. Plodem je třípouzdrá tobolka s mnoha semeny.

 

Výskyt

 

Třezalka roste na suchých mezích, stráních, na loukách, pastvinách, na lesních pasekách a podél cest. Dobře snáší sucho, dává přednost slunným stanovištím, ale můžeme se s ní setkat i na vlhčích místech.

 

Obsažené látky

 

Silice, katechinové třísloviny, pryskyřice, glykosidicky vázané červené barvivo hypericin, hyperosid, rutin, kvercetin, organické kyseliny, provitamín A a vitamín C.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme nezdřevnatělou kvetoucí nať v délce 20 cm od horní části rostliny, dříve než začnou zrát plody, během července až srpna, hned po rozkvětu, ráno po opadnutí rosy. Pokud se potřebujeme přesvědčit, že opravdu sbíráme třezalku tečkovanou, zjistíme to podle tvaru lodyhy. Třezalka tečkovaná má lodyhu oblou a elipsovitou (ne čtyřhrannou lodyhu). Třezalku sušíme zavěšenou ve svazcích přirozeným teplem ve vzdušné, stinné a suché místnosti. Umělým teplem ji sušíme při maximální teplotě 35°C. Dobře usušená rostlina má původní barvu, je bez pachu a má trpce nahořklou chuť.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Třezalka jest přirozenosti horké a suché na třetím stupni a jemné, pronikavé podstaty, mocí svojí ztenčuje, otvírá, rozpouští, slepuje a zastavuje. Otvírá a vyřeďuje všechny zástavy a zbytečnosti ledvin, měchýře i matky.

 

Další zpracování

 

olej

tinktura

čaj

odvar

obklady

nálev

koupele

 

!třezalku neužíváme dlouhodobě, nesmí se užívat při těžké cukrovce, pylové alergii, při nízkém tlaku a při nádorech s metastázemi!

 

                                                      listy

                   poupata