tymián obecný

čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Název

 

latinský název: Thymus vulgaris L.

lidové názvy: démuť, dymián, dymiánek, mateřídouška římská, mateřídouška vlašská, thým vonný, tymiánek

 

Popis

 

Tymián je vytrvalý keřík, který dosahuje výšky kolem 30 cm. Je velmi blízkým příbuzným mateřídoušky. Má rozvětvenou, dřevnatou a čtyřhrannou lodyhu s krátce řapíkatými, eliptickými a vstřícnými drobnými lístky. Květy mají nachovou barvu, jsou pyskaté a tvoří vidlanovité svazky. Tymián kvete na přelomu jara a léta nebo od května do září. Plodem jsou čtyři vejčité tvrdky.

 

Výskyt

 

Tymián vyhledává suchá a slunná místa, jako jsou skalnaté stráně a meze. Vystačí si i s nepříliš bohatou půdou na živiny. Pochází ze Středomoří. V našich podmínkách je dobré jej chránit před zimou a zazimovat jej.

 

Obsažené látky

 

Silice s thymolem, karavakrolem, cineolem, pinenem, linalolem a borneolem, dále pak třísloviny, organické kyseliny, triterpeny, hořčiny, saponiny, flavonové glykosidy a fytoncidy.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme kvetoucí nať nebo nať těsně před rozkvětem kolem desáté hodiny dopoledne. Tymián můžeme sušit ve svazcích zavěšený na šňůře v suché a vzdušné místnosti, nebo umělým teplem při maximální teplotě 35°C.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Celá bylina silně voní, a to mnohem liběji nežli obecná mateřídouška, chuti jest hořké. Přirozenosti jest horké a suché na třetím stupni. Mocí svou otvírá, ztenčuje, rozráží a posiluje vůní. Nehodí se pro lidi pěnokrevné, avšak je velmi užitečná lidem starým a sešlým.

 

Další zpracování

 

nálev

kloktadlo

obklady

koupele

čaj

tinktura

odvar

 

!tymián se nesmí užívat dlouhodobě  a ani překračovat doporučené dávky, obsahuje vonnou silici s toxickým thymolem!

 

 

                                                     květy