violka vonná (fialka)

čeleď: violkovité  (Violaceae)

 

Název

 

latinský název: Viola odorata L.

lidové názvy: božcová bylina, psotníková bylina, fialka jarní

 

Popis

 

Fialka je vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky 10 - 20 cm. Nemá lodyhu, její listy rostou přímo z oddenku. Oddenek bývá delší jak 3 cm a vyrůstají z něj plazivé výběžky dlouhé až 15 cm, které zakořeňují. Listy jsou srdčitě vejčité nebo mohou mít i ledvinovitý tvar, na spodině mají malé kopinaté palisty. Čepel listů je zoubkovitá. Květy vyrůstají na dlouhých stopkách také z oddenku. Květy mají pětilistý kalich s pětičetnou, tmavě fialovou korunou. Kvete od března do dubna a krásně voní. Plodem je vícesemenná tobolka, pukající třemi článkovitými chlopněmi.

  

Výskyt

 

Fialka roste v příkopech, podél plotů, v houštinách a podél cest. Vyhledává blízkost lidských sídel a výživné humózní půdy.

  

Obsažené látky

  

Alkaloid violin, saponiny, kyselina salicylová, vonná silice, vosky, slizy a kaučuk.

 

Sběr a sušení

  

Sbíráme oddenek na podzim během září a října a sušíme ho umělým teplem při maximální teplotě  40°C (vzhledem k tomu, že fialky je čím dál méně, je lepší sbírat pouze celou rostlinu bez oddenku).

Sbíráme celou rostlinu (nať) v době květu na přelomu března a dubna kolem sedmé hodiny ranní. Nať sušíme přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti na sušících platech nebo umělým oteplem při maximální teplotě 35°C.

Usušený oddenek i nať skladujeme v tmavé a vzduchotěsné nádobě.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Listí a květ fialky, pokud jsou čerstvé, chladí na prvním stupni a vlaží na druhém, když uvadnou a uschnou, studí a mokří méně.

 

Další zpracování

  

obklad

nálev

balzám

tinktura

olej

 

!při předávkování se může objevit nevolnost a zvracení, dodržujeme tedy doporučené dávky a dobu užívání!

 

 

květy