
vlaštovičník větší
čeleď: makovité (Papaveraceae)
Název
latinský název: Chelidonium majus L.
lidové názvy: laštovičník, krvavník, krvavníček, krvavý stareček, hadí mlíčí, bradavičník, nebeský dar, mlíč, celidon, bělmové kořeny
Popis
Vlaštovičník je vytrvalá a páchnoucí rostlina, vysoká 30 - 100 cm. Má válcovitý, silný, větvený, červenohnědý oddenek, silný až 1 cm, který je uvnitř žlutý s mnoha malými kořínky. Lodyha je dutá, bohatě větvená s peřenodílnými až zpeřenými listy, svrchu matně zelenými a téměř lysými, vespod s modrozelenými a ochlupenými. Z úžlabí listů vyrůstají okolíky žlutých oboupohlavných květů. Z lodyh a listů vytéká po ulomení oranžově žluté mléko. Kvete od dubna do října. Plodem je dvouchlopňová šešulovitá tobolka se semeny, která mají dužnatý výrustek, tzv. masíčko, kvůli kterému jsou vyhledávána a roznášena mravenci.
Výskyt
Vlaštovičník roste na vlhkých místech, především na rumištích, skládkách, v křovinách, na náspech, u cest a plotů, ve štěrbinách zdí a ve vykotlaných stromech, v příkopech a v blízkosti lidských obydlí.
Obsažené látky
Alkaloidy (chelidonin, berberin, chelerythrin, protopin, alfa-allokryptin), kyselina jablečná, silice, karoten, flavonoidy, aminy, enzymy a organické kyseliny.
Sběr a sušení
Sbíráme nať těsně před rozkvětem od května do září, obsah účinných látek je nejvyšší od dubna do června. Při sběru používáme raději rukavice, protože vytékající mléko může způsobit alergickou reakci v podobě puchýřů a otoků a zanechává na kůži hnědé skvrny. Nať sbíráme bez spodních nahnědlých a žlutých listů v délce asi 10 cm od vrchní části rostliny a ihned po sběru ji dáme sušit, protože se rychle zapařuje. Při sušení umělým teplem nesmí teplota překročit 35°C. Přirozeným teplem sušíme vlaštovičník v suché a vzdušné místnosti na sušících platech v jedné vrstvě nebo ve svazcích zavěšený na šňůře. Při sušení nesmí rostlina zhnědnout. Dobře usušená rostlina si ponechává původní barvu, má hořkou chuť a omamný zápach. Skladujeme ji ve vzduchotěsných sklenicích ve tmě.
Přirozenost, moc a účinek
Vlaštovičník jest přirozenosti horké a suché na třetím stupni, stírá, otvírá, ztenčuje, rozráží a rozpouští.
Další zpracování
tinktura
čerstvá šťáva
mast
čaj ve směsích s jinými bylinami
koupele
!vlaštovičník je jedovatý, a proto postupy jeho užívání musíme konzultovat s odborníkem!
porost vlaštovičníku listy
poupata tobolky se semeny
Kde vlaštovičník pomáhá?
- alergie
- angina pectoris
- astma
- bércové vředy
- bradavice
- bušení srdce
- ekzémy
- jaterní a žlučníkové potíže
- kašel
- křeče
- nepravidelná menstruace
- plísně
- prohlubuje srdeční činnost
- snižuje krevní tlak
- tonizuje dělohu
- trichomoniáza
- zhnisané rány
- zvyšuje tvorbu a vylučování žluči
květy
tobolky se semeny
Přijímám platby kartou
a
papírové poukázky:
Edenred Compliments
Edenred Benefits
Edenred Multi
Edenred Medica
Relax Pass
Dárkový Pass
Flexi Pass
Fokus Pass
Bonus Pass
Kontakt
Masáže - Rakovník
Lékařský dům - 3. patro
Husovo nám. 2347 tel.: 606 925 285 info@lecivapriroda.cz