vřes obecný

čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)
 
 

Název

 

latinský název: Calluna vulgaris (L.) HULL.

lidové názvy: hnidavec, hyndavec, suchotinka, břasa

 
 

Popis

 

Vřes je stále zelená nízká bylina, vytváří prutovitě větvené dřevnaté keříky, porostlé šídlovitými, trojhrannými listy.  Lodyha je vysoká 20 - 25 cm, ale může dorůst až do výšky 1 metru. Květy mají starorůžovou až fialovou barvu, vyjímečně mohu být bílé. Rostou v jednostranných štíhlých hroznech. Plodem je čtyřpouzdrá mnohosemenná tobolka. Kvete od července do září.

 
 

Výskyt

 

Vřes roste v souvislých porostech převážně na písečných, rašelinných a kyselých půdách a dává přednost prosluněným místům. Najdeme ho také na pasekách, suchých stráních, úhorech, na mezích a v borových lesích.

 

Obsažené látky

  

Katechinové třísloviny, flavonoidy, alkaloid ericolin, silice, sliz, hořčiny, pryskyřice, kyselina křemičitá, minerální látky, organické kyseliny, glykosid arbutin a jeho derivát metylarbutin.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme celou nať, nebo pouze květ, který obsahuje kvalitnější drogu, a to od července do září. Květy sbíráme protažením nati (čerstvé nebo usušené) mezi sevřenými prsty. Nať i samotný květ sušíme ve vzdušné a suché místnosti na sušících platech. Nať sušíme v 15 - 20 cm vrstvách. Květ sušíme ve vrstvě 2 cm silné. Při umělém sušení nesmí teplota překročit 45°C. Nať i květ skladujeme ve vzduchotěsných skleněných nádobách.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Vřes je přirozenosti horké a suché, nepatrně žene potem.

 

Další zpracování

 

odvar

čaj

balzám

bylinné směsi

tinktura

vřesový olej