akupunktura

 

Akupunktura patří mezi nejstarší léčebné metody. Její název vychází z latiny (acus = jehla, slovo punctum = bod případně slovo punctio = nabodnutí, píchnutí). Metoda má svůj původ v čínském lékařství a její čínský název může mít několik podob: zhen ci (vyslovujeme čen-s), zhen jiu (vyslovujeme jen-jio) nebo zhen shu (vyslovujeme čen-šu). Slovo zhen označuje jehlu, slovo shu je označení pro metodu nebo techniku a slovo jiu znamená moxování s použitím jehel. Její aplikaci mohou provádět pouze odborníci, nemůže být použita jako samoléčba.

 

Základem akupunktury jsou čínské zdravotní a duchovní poznatky založené na principech:

 

Akupunktura pracuje s energií čchi a cílem akupunktury je udržet harmonickou cirkulaci čchi v těle nebo její harmonickou cirkulaci obnovit, pokud je narušena. Čchi prochází meridiány, které na sebe navazují a vzájemně se ovlivňují. Protože se v přírodě vše vzájemně ovlivňuje, vzniká, zaniká a mění se a člověk je součástí přírody, je i on ovlivňován všemi přírodními jevy a zákonitostmi. Na lidský organismus mají vliv klimatické změny a poruchy, počasí, denní a roční doba. Typickým projevem těchto vlivů jsou tzv. orgánové hodiny, kdy energie čchi projde během 24 hodin všemi meridiánovými drahami  a jednotlivé orgány těla jsou v hodinových intervalech buď v maximální nebo minimální aktivitě. Podle této zákonitosti akupunktura také jednotlivé orgány stimuluje nebo naopak uklidňuje. Při nedostatku či nadbytku energie v určitém orgánu vzniká patologický stav.

 

Pro aplikaci akupunktury se používají speciální jehly, které byly původně vyrobeny ze stříbra nebo ze zlata, dnes se používají jehly ocelové. Délka jehel se pohybuje od 15 mm do 60 mm. Jehly se do akupunkturních bodů vpichují do hloubky 1 - 15 mm.

 

Důležitou součástí akupunkturní praxe je moxování (požehování), ke kterému se používá tzv. moxa, což je silná cigareta, připomínající velikostí spíše doutník, vyrobená z usušeného chmýří pelyňku černobýlu. Moxy jsou dlouhé 20 cm a 1 cm moxy představuje 1 minutu moxování. Moxa se zapálí a přiloží se k akupunkturnímu bodu, nad tímto bodem se moxou krouží, nesmí však dojít k nepříjemným pocitům pálení. Má uklidňující a uvolňující účinky a pomáhá od bolesti.

 

ušní akupunktura (auriculoterapie)

 

Ušní akupunktura je mladší sestrou akupunktury tělní. K její aplikaci se používají ušní jehly, které se vpichují do bodů na ušním boltci. Body jsou nervovým zakončením jednotlivých orgánů a zároveň reflexními ploškami. Body mají velikost 0,1 mm, proto musí tuto metodu aplikovat odborník, jakýkoliv omyl může léčbu znehodnotit, v nejhorším případě může dojít i ke kolapsu pacienta. To samé platí při použití nevhodného kovu jehly.