bércové vředy

 

Příčinu vzniku bércových vředů musíme hledat v narušení látkové výměny a ve špatném stravování s nedostatkem vitamínu P (bioflavonoidy = flavonoidy), které se projevuje zhoršením kvality cév a onemocněním cévního systému.  Nedostatek vytamínu P vede k lámavosti cév a ke ztrátě jejich pružnosti. Vliv na vznik bércových vředů mohou mít dědičné dispozice ke ztrátě elasticity žilní stěny, vyšší věk, cukrovka, vysoký krevní tlak, proběhlý zánět v hlubokém žilním systému, větší počet těhotenství, sedavé zaměstnání, dlouhé stání, nedostatek tělesného pohybu a obezita.

Bércové vředy vznikají pomalu. Mohou vzniknout například z drobného poranění, které se nechce zahojit. Pokud nevznikají na základě předchozího poranění kůže, ale přirozenou cestou, začínají příznaky zhoršením kvality kůže, která se ztenčuje, papírovatí a vysychá nebo naopak mokvá a prosakuje. Na kůži se také může objevit zarudlá skvrnka, ta se stále zvětšuje a ze středu osychá, časem se na ní může utvořit stroupek, stroupek praská a otevírá se rána, která zasahuje do podkoží. Když se do rány dostane infekce, začne rána hnít a silně zapáchat.

Prvním krokem ke zlepšení stavu je dodržování diety s přísunem vitamínu P, hlavně jeho složek rutinu a citrinu. Rutin se vyskytuje v routě vonné, v pohance, chřestu, ve slupkách rajčat, v kůře citrusových plodů, v jablečné slupce, v broskvích, nektarinkách, v lesních plodech, v kiwi, v banánech a v zeleném a černém čaji. Citrin se vyskytuje ve vnitřní pěnovité slupce všech citrusových plodů, v borůvkách, v petrželové nati, v šípcích, černém rybízu a v hroznech.

 

Jako podpůrnou léčbu můžeme použít omývání vředů přírodním bílým vínem, následně naneseme mast z měsíčku lékařského nebo z aloe vera.

 

Mast z natě měsíčku - 250g vepřového sádla rozpustíme, do rozpáleného sádla nasypeme vrchovatou hrst natě měsíčku, necháme krátce vzkypět, zamícháme a odstavíme, směs necháme přes noc utuhnout, druhý den mast znovu ohřejeme, ale už nevaříme, a přecedíme přes plátno nebo papírový filtr, nať měsíčku dovymačkáme, sádlo naplníme do sklenic a uchováváme v chladu.

 

Bzučivka zelená - můžeme také podstoupit léčbu larvami mouchy bzučivky zelené. Larvy se v současné době chovají uměle pro lékařské účely, jsou tedy sterilní a bezpečné. Larvy se přiloží na hnisající a odumírající tkáň, kde uvolňují z ústní dutiny enzymy, které odumřelou tkáň rozpustí a larvy ji pak vysají, tímto postupem larvy zničí všechny bakterie a napomáhají tak desinfekci rány. Samotné výkaly larev jsou sterilní a mají zhoubný vliv na bakterie. Larvy přesně kopírují hranici mrtvé a živé tkáně, protože jejich enzymy nejsou schopny živou tkáň narušit. Také samotný pohyb larev příznivě ovlivňuje prokrvení zdravé tkáně.