bolesti zad

  

Kdo by se alespoň jednou v životě nesetkal s tím, že ho bolí záda? Jedná - li se o krátkodobou bolest, může to být chvilková reakce organismu na předchozí námahu, pokud však bolesti přejdou do trvalého stavu, může být hned několik příčin. Důležité je také určit místo, které bolest způsobuje. Pokud máme namoženou a bolavou levou stranu zad, znamená to, že příčina je v pravé části zad a stejně to platí i naopak.

 

vyhřezlá ploténka

 

Příznaky se liší podle toho, v jaké části zad máme ploténku vyhřezlou. Jedná-li se o část bederní, můžeme mít potíže a bolesti nohou, kyčlů, nožní klenby, paty a svalů na nohou, tupé bolesti v kříži a bedrech a bodavé bolesti na pravé nebo levé straně břicha a v podbřišku, může docházet i k ochrnutí končetin a k jejich přetrvávajícím křečovitým bolestem. Projevy se liší podle toho, na která nervová zakončení vyhřezlá ploténka tlačí nebo je napíná, mohou být na levé nebo pravé polovině těla podle toho, na kterou  stranu je ploténka vyhřezlá.  Fyzická námaha zatěžující postiženou oblast příznaky ještě zhoršuje. Lékaři při vyšetření často požadují, abyste se ohnuli až k zemi, pokud se vám to podaří, řeknou, že to přeci ploténka být  nemůže, protože byste se pak neohnuli, ale nemusí to být pravda. Ohnout k zemi se můžete i s vyhřezlou ploténkou a kupodivu i bez výrazné bolesti.

 Jde-li o vyhřeznutí ploténky v části hrudní, objeví se stejné příznaky, ale pro ruce, krk a ramena.

Jako skvělá pomůcka se osvědčil iplikátor neboli tzv. fakýrská podložka. Jde o látku (případně umělou hmotu) pošitou malými kolečky s několika ostrými hroty. Na podložku si můžete jak lehnout tak stoupnout.  První dojem je velmi nepříjemný, ale po několika minutách a dalších aplikacích si brzy zvyknete.

 Iplikátor je vhodný jak k léčbě bolestí zad, tak i k odstranění nespavosti, protože během několika minut v důsledku uvolnění zádových svalů usnete jako malé dítě. Boužel ploténku na své místo nedokáže vrátit, ale alespoň vám pomůže ulevit si od bolestí. Iplikátor se dá koupit ve zdravotnických potřebách v různých provedeních a velikostech. Cena se pohybuje řádově mezi 300 - 1000 Kč podle velikosti.

 

Další metodou jak si ulevit od bolesti je pravidelná návštěva masáží, maximálně však 1 x týdně. Výborné jsou thajské masáže, které berou lidské tělo jako celek a jako celek jej také masírují od konečků prstů u nohou až po kořínky vlasů i s odblokováním krční, hrudní a bederní páteře. Před každou masáží ať již thajskou či klasickou je nutné upozornit maséra na vyhřezlou ploténku. Velmi pomáhá také pravidelné zdravotní cvičení (např. jóga, tai-čchi a další).

 

Shiatsu jako tradiční japonská energetická masáž může od bolesti také ulevit, protože pomáhá uvolnit zablokovaný tok energie v našem těle, který vzniku bolesti napomáhá. Uvolněním eneregetického toku také dochází k přirozenému uvolnění celého těla.

 

Akupresura je tlaková bodová masáž a dosahuje stejného účinku jako výše popsané léčebné metody, ale využívá k uvolnění těla tlak na body související s jednotivými orgány a částmi těla.

 

ledviny

 

Poruchy ledvin se mohou projevit trvalými bolestmi a kolikami v oblasti bederní páteře mezi dolními konci lopatek a horními konci kyčlů v zádové části.  Mohou být provázeny také nezvyklým zbarvením nebo krví v  moči.  Pokud máte podezření na ledviny, navštivte raději praktického lékaře, aby vaši diagnózu vyvrátil či potvrdil a navrhl další postup léčby. Pokud nebudete chtít být léčeni klasickou medicínou, můžete se s diagnózou obrátit na přírodního léčitele.

 

trvalá fyzická zátěž + špatné návyky

 

Dojdeme-li k závěru, že naše bolesti zad jsou způsobeny pouze špatnými návyky v držení těla, při sezení a fyzické námaze, musíme se zamyslet nad tím, jak tyto návyky změnit. Někdy postačí jen zakoupit novou židli, uvědomit si, že se při sezení stále hrbíme a dokonce i při chůzi vypadáme jako když je nám sto let. Také se musíme zamyslet nad tím, jestli příliš nedřeme na zahradě nebo při opravách našeho bydlení a zda můžeme tyto bohulibé aktivity omezit a nahradit je pravidelným nenásilným cvičením zaměřeným na protažení páteře.

 

prochladnutí

 

Především při bolestech, které mají svůj původ ve vyhřezlé ploténce v bederní páteři a při bolestech zad od ledvin, byhom si měli dát velký pozor na prochladnutí zad. Rozhodně nemohu doporučit módu kalhot bokovek, kdy je celá bederní část obnažená a náchylná k prochladnutí.  Také v noci, pokud spíte při otevřených oknech, dbejte na to, aby vám zpod peřiny nevykukovala bederní část zad a aby nebyla obnažená. Stejně tak i při zahradních pracech prováděných v předklonu či na kolenou je nutné si záda ohlídat. Na ochranu před chladem a prohřátí zad je výborný ledvinový bederní pás z pravého ovčího rouna. Vzhledem ke své velikosti je vhodný pouze na domácí nošení a pro spaní. Pokud někdy vyrážíte na vícedenní toulky přírodou se spaním venku ve spacáku, měl by se stát základem vaší výbavy.