hemoroidy

 

Nebo - li zlatá žíla, píštěl a hovorově hemeroidy, jsou křečové žíly v oblasti konečníku způsobené neustálým sezením, přílišným tlačením při vykonávání potřeby, častým ježděním na kole, příliš kořeněnou stravou nebo fyzickou námahou. Jejich vznik je podmíněný také genetickými dispozicemi, hustotou krve a její srážlivostí.  Srážlivost krve je možné ovlivnit vhodnou stravou do které bychom měli zařadit byliny krev ředící - například pohanka a jinan dvoulaločný.

 

Hemoroidy se dělí na vnější a vnitřní. Vnější hemoroidy vznikají kolem řitního otvoru a vypadají jako drobné modré křečové žilky. Vnitřní hemoroidy vznikají uvnitř konečníku cca 4 cm od řitního otvoru, jejich opakované dráždění stolicí může vést k jejich zápalu, natékání, krvácení a k následné bolesti. Při zhoršení stavu může dojít k vyhřeznutí hemoroidů do řitního otvoru a k dalším kompikacím, které způsobují nemocnému potíže (například nemůže sedět, špatně se vyprazdňuje, stolice je doprovázena velkými bolestmi).

 

Podobné příznaky mohou mít i nádory v oblasti střev a konečníku, proto je nutné v případě jakýchkoliv podobných potíží navštívit lékaře, aby bylo vyloučeno nádorové onemocnění.