zánět dásní

 

Stav našich dásní ovlivňuje řada faktorů. Prvotní skrytou příčinou může být narušení látkové výměny v těle v kombinaci se špatnou ústní hygienou, kouřením, pitím alkoholu, alergií na zubní pastu, nevhodným kartáčkem a dalšími faktory. Stav dásní a dutiny ústní může ovlivňovat také návrat žaludeční kyseliny do jícnu a úst (gastroezofageální reflux), kdy kyselina narušuje stěny jícnu a sliznice v dutině ústní.  Než přikročíme k bylinné léčbě, je nutné určit správnou příčinu zánětu a navštívit zubaře nebo lékaře.

 

Do ústní hygieny se řadí jak často a dlouho si čistíme zuby, jakou pastou a jakým kartáčkem. Jako kartáček se osvědčil Curaprox, který je k dostání v lékárnách v různých stupních tvrdosti, na dásně citlivé a zanícené zvolíme nejměkčí, vhodnou pastou je Paradontax, po chuťové stránce není zrovna nejlepší, ale v boji s bakteriemi a záněty v dutině ústní si vede na výbornou. Samozřejmostí je také návštěva zubní hygieny alespoň jednou ročně, kde vám vyčistí zuby od zubního kamene, který má velký vliv na zánět a ustupování dásní.

 

Na masírování dásní můžeme použít citrón, který má stahující účinky, vymačkáme z něj šťávu do které namáčíme navlhčený kartáček a několikrát denně masírujeme dásně. Protože citrónová šťáva je kyselina, tak má i bělící účinky na samotné zuby, nepoužívejte tento postup v případě, že máte narušenou sklovinu.

 

K desinfekci je účinný křen, kousek očištěného kořeně rozžvýkáme a pak sníme, získáme tak i velké množství vitamínu C, který je v křenu obsažen a je důležitý pro hojení zanícených dásní.

 

K výplachu a desinfekci dutiny ústní je vhodný propolis, který můžeme koupit v každé lékárně a užíváme podle přiloženého návodu.

 

Bylinnou léčbu doplníme dietou na posílení a harmonizaci látkové výměny v těle.

 

Bylinné směsi ke kloktání

  • smícháme 5g fenyklu (koření), 15g kořene mochny husí, 15g dubové kůry a 15g natě šalvěje; jednu čajovou lžičku směsi dáme do 250ml studené vody a necháme vařit 5 - 10 minut, přecedíme a vlažným odvarem kloktáme každé dvě hodiny
  • smícháme dubovou kůru, nať kontryhele, truskavce ptačího a šalvěje ve stejném poměru; jednu polévkovou lžíci směsi zalejeme 500ml studené vody a necháme přes noc louhovat, druhý den ohřejeme, přecedíme a uchováváme v termosce, několikrát denně vyplachujeme pusu výluhem nebo masírujeme dásně jemným kartáčkem namočeným ve výluhu