máta peprná

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Máta je přirozenosti horké a suché na počátku třetího stupně. Moc má svírati a utvrzovati, chuti je trochu hořké.

 

Máta má zklidňující účinky na nervovou soustavu, mírní bolesti, podporuje vylučování žluče a trávení, uvolňuje křeče a nadýmání, působí proti průjmu a má protizánětlivé účinky. Mátu můžeme inhalovat při zánětu horních cest dýchacích.

 

!máta se nedoporučuje k dlouhodobému užívání, při předávkování může dojít k pocitům ošklivosti, k celkové slabosti a křečím, také k poruchám krevního obrazu, nesmí se používat při vysokém krevním tlaku!

 

anorexie

 

čaj podporující chuť k jídlu, jednu polévkovou lžíci mátových lístků přelejeme 500ml vroucí vody a necháme 15 minut louhovat, přecedíme a pijeme 2x denně jeden hrníček

 

péče o pleť

 

mátový olej - mastná pleť s rozšířenými póry, čerstvou mátu (můžeme použít i sušenou) pokrájíme na kousky a napěchujeme do sklenice, zalejeme jí až po okraj olivovým olejem a necháme 7 - 14 dní louhovat na tmavém a teplém místě, pak přecedíme, mátu vymačkáme a uchováváme v tmavé sklenici v chladu, nanášíme na očištěnou pleť ráno a večer

 

péče o vlasy

 

tinktura na mastné vlasy a svědivou pokožku hlavy , nať čerstvé máty (může být i sušená) pokrájíme a napěchujeme do sklenice, zalejeme vodkou, uzavřeme a necháme 14 dní v teple a na světle louhovat, potom přecedíme, mátu vymačkáme, tinkturu uzavřeme do tmavé sklenice a uchováváme v ledničce, vždy před použitím naředíme tinkturu destilovanou vodou v poměru 1 díl tinktury na 10 dílů vody, po umytí vlasů vmasírujeme do vlasů

 

únava

 

mátový čaj, jednu čajovou lžičku natě máty přelejeme 250ml vroucí vody, necháme louhovat půl minuty, přecedíme a vypijeme během dne po doušcích tři hrníčky

 

ušní potíže

 

nálev, lze použít na jakékoli ušní potíže, jednu polévkovou lžíci natě  čerstvé nebo sušené máty pokrájíme, navlhčíme a pak přelejeme vroucí vodou, necháme 15 minut louhovat, přecedíme a uchováváme v lednici, užíváme 3x denně na cukru nebo nakapané do vody (jednu čajovou lžičku)

vaše zkušenosti s mátou

mátový nápoj

vlasta 04.07.2014
na zahrádce ustřihnu cca 3 stonky máty peprné, vložím do džbánu s vodou a nechám louhovat. popíjíme celé léto buď samotné, nebo s citronem, nebo se sirupem z bezu-je to osvěžující a moooc dobré.

Ráno máta lepší než káva

Alena 18.08.2013
Perfektně mi vylaďuje celou trávicí soustavu-trávení i vylučování+ráno s citronem je lepší než kafe tj.jemně energizuje a nastartuje.

dráždivý tračník

Petra 28.04.2011
Piji dva velké šálky čaje máty deně a již dlouhou dobu jsem bez potíží s tračníkem.Přížnivě působí na střeva a nadýmání.

A víte, že ... ?

 

Jméno máta pochází z řecké mytologie, kde Minta byla Nymfa, do které se zamiloval Hádés - bůh podsvětí. Hádova manželka Persefona se o jeho lásce k Mintě dozvěděla a proměnila ji ve vonnou bylinu. Máta byla ve starověkém Řecku zasvěcena podsvětí.

Přijímám platby kartou 

a

papírové poukázky: 

Edenred Compliments

Edenred Benefits

Edenred Multi

Edenred Medica

 

Relax Pass

Dárkový Pass

Flexi Pass

Fokus Pass

Bonus Pass

Kontakt

Mgr. Kristina Beranová Tradiční čínská medicína
Masáže - Rakovník
Lékařský dům - 3. patro
Husovo nám. 2347
tel.: 606 925 285 info@lecivapriroda.cz