puškvorec obecný

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Puškvorec je přirozenosti horké a suché na třetím stupni, zřeďuje, rozhání, zahřívá, vyčišťuje, rozpouští, zažívá, otvírá a stírá (odtraňuje).


Puškvorec má léčivé účinky hlavně na trávicí ústrojí, podporuje tvorbu trávicích šťáv, látkovou výměnu, chuť k jídlu a zmírňuje nadýmání. Užívá se při zánětech žaludku, žaludečních vředech a infekčních průjmech. Tlumí křečovité bolesti v trávicím ústrojí. Má močopudné a antibiotické účinky. Snižuje hladinu cukru v krvi, tlumí astmatické záchvaty, zmírňuje bolesti hlavy psychického původu. Užívá se také při rekonvalescenci po těžkých nemocech, chemoterapiích a ozařování.

 

!oddenek puškvorce není vhodný pro dlouhodobé užívání, čerstvý oddenek může vyvolat zvracení!

 

alergie

 
puškvorcový odvar na pročištění jater, 10g usušeného oddenku zalejeme 500ml vody a přivedeme k varu, vaříme 8 minut, odvar odstavíme a necháme 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme 2 x denně jeden hrníček

 

bronchitida

 

puškvorcový elixír, 40g rozdrobeného kořene vložíme spolu se dvěma odlivkami žitné do 700ml přírodního bílého vína, lahev dobře uzavřeme a necháme odstát 14 dní na tmavém a ne moc teplém místě, vše pak přecedíme přes jemné sítko, přelejeme do čisté lahve a uložíme na chladné a tmavé místo, užíváme denně 3 likérové odlivky před jídlem

vaše zkušenosti s puškvorcem

Léčivá moc puškvorce na žaludeční a dvanácterníkové vředy

Datum: 04.09.2015 | Vložil: Jana

Chtěla bych se podělit o své zkušenosti s Puškvorcovým kořenem. Je výborný při zánětech a vředech žaludku a dvanácterníku, kdy se v průběhu dne cca 4-5x žvýká kořen puškvorce. Polykáme pouze sliny, ne však kořen. Ten po cca 5 minutách vyplivneme. Proto je lepší koupit kořen mletý na hrubo, kde jsou kousky i 1 cm velké. Stačí jeden kousek, který procucáváme. Dále popíjet odvar z řepíku tak teplým, jak jen to sneseme.