sporýš lékařský

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Celá bylina je velmi hořká, a proto musí býti složení horkého a suchého. Má moc stírající, ztenčující, otvírající a rozrážející.

 

Sporýš  se výrazně uplatňuje u bolestí hlavy psychického původu, často migrénozního charakteru. Podporuje a zlepšuje trávení tím, že zvyšuje sekreci žaludečních šťáv, trávicích enzymů a zvyšuje střevní tonus. Působní příznivě na střevní mikroflóru a dezinfikuje střeva. Zvyšuje sekreci mateřského mléka, ale jeho podávání během těhotenství není vhodné. Sporýš je důležitý také při detoxikaci organismu, protože čistí ledviny, působí močopudně a podporuje funkce jater. Uplatňuje se také při menstruačních bolestech, kdy tlumí premenstruační napětí a bolesti hlavy, zlepšuje funkci vaječníků a pomáhá vyvolat zaraženou menstruaci.

 

!sporýš není vhodný pro dlouhodobé podávání ve vyšších dávkách, také ho neužíváme v době těhotenství!

 

bolestivá menstruace

 

čaj z natě, jednu čajovou lžičku sporýšové natě přelejeme 250ml vroucí vody a necháme 10 minut odstát, přecedíme a pijeme 2 x denně jeden hrníček

 

kožní plísně

 

odvar z kořene a listů, jednu čajovou lžičku pokrájeného kořene a listů sporýše přelejeme 250ml studené vody, přivedeme k varu a povaříme 15 minut, odstavíme a ihned přecedíme, teplým nebo vlažným odvarem omýváme několikrát denně místa postižená plísní

vaše zkušenosti se sporýšem

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

A víte, že ... ?

 

V době starověku byl sporýš posvátnou bylinou, která sloužila k očistě ducha a jako příměs do nápojů lásky, u Řeků byl zasvěcen bohyni Venuši a Peršané jej považovali za rostlinu magickou.

Přijímám platby kartou 

a

papírové poukázky: 

Edenred Compliments

Edenred Benefits

Edenred Multi

Edenred Medica

 

Relax Pass

Dárkový Pass

Flexi Pass

Fokus Pass

Bonus Pass

Kontakt

Mgr. Kristina Beranová Tradiční čínská medicína
Masáže - Rakovník
Lékařský dům - 3. patro
Husovo nám. 2347
tel.: 606 925 285 info@lecivapriroda.cz