pelyněk černobýl

  

Pro kuchyňskou úpravu sbíráme kvetoucí nať černobýlu od července do září. Mladá nať má nahořklou chuť a příjemnou kořenitou vůni. Pelyněk používáme ke kořenění hus, kachen, skopového masa a sádla. Pelyněk usnadňuje trávení, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a chuť k jídlu.

 

omeleta se sýrem a pelyňkem

6 vajec, 2 lžíce smetany, 1 lžíce mladých vrcholků nebo lístků pelyňku, 1 lžíce sekané petrželky, 4 lžíce hrubě nastrouhaného sýra, sůl, pepř, máslo, 4 lžíce jemně nastrouhaného sýra na posypání

Žloutky rozšleháme se smetanou, pelyňkem, petrželkou a hrubě nastrouhaným sýrem, osolíme, opepříme a zlehka do ní vmícháme pevně ušlehaný sníh z bílků. Omelety upečeme na másle po jedné straně do zlatova, přendáme na talíř a posypeme jemně nastrouhaným sýrem, podáváme s pečivem nebo vařenými brambory a zeleninovým salátem.

 

pečená drůbež s pelyňkem

1 kachna, husa nebo kuře, sůl, 2 vrcholky rozkvetlého pelyňku, 2 lžičky směsi ze sušeného pelyňku, bazalky, rozmarýny a tymiánu (bylinky smícháme ve stejném poměru), 4 jablka

Očištěnou drůbež uvnitř i z venku osolíme, dovnitř vložíme vrcholky pelyňku a pokrájená a oloupaná jablka zbavená jádřinců a svrchu posypeme drůbež směsí koření. Za občasného podlévání vodou a polévání vypečenou šťávou ji upečeme do zlatova. Podáváme s rýží nebo brambory.