smetanka lékařská

 

Mladé jarní listy pampelišky používáme k přípravě salátů, omáček a polévek. Pampeliškové květy pak k výrobě sirupu, medu a vína. Můžeme použít i pampeliškový kořen, který se před konzumací uvaří, podporuje trávení a je vhodný pro lidi nemocné cukrovkou.

 

pampeliškový salát s jogurtem

polévkový talíř mladých pampeliškových lístků, 1 bílý jogurt nebo zakysaná smetana, pepř, sůl, 1 lžíce pokrájené pažitky

Pampeliškové lístky pořádně omyjeme, natrháme je na kousky a přidáme jogurt smíchaný s pažitkou, solí a pepřem. Vše promícháme. K pampeliškovým lístkům můžeme přidat hlávkový salát.

 

pampeliškový salát s rajčaty

polévkový talíř mladých pampeliškových lístků, 3 rajčata, 2 malé cibule, petžel, bazalka, 2 lžíce vinného octa, 3 lžíce oleje, sůl, pepř

Pampeliškové lístky pořádně omyjeme, necháme je oschnout a natrháme je na kousky. Přidáme na kousky nakrájená rajčata, na kolečka nakrájenou cibuli, bazalku, petržel, ocet, olej, sůl, pepř a vše promícháme.

 

pampeliškový salát s pomerančem

polévkový talíř mladých pampeliškových lístků, 4 pomeranče, cukr, pepř, 2 lžíce oleje, 1 cibule

Pampeliškové lístky pořádně omyjeme, natrháme je na kousky a přidáme oloupaný pomeranč zbavený jader a nakrájený na kousky, cukr, pepř, olej a na kolečka nakrájenou cibuli. Salát promícháme a necháme vychladit.

 

pampeliškové víno

2,5l pampeliškových květů zbavených zelených zákrovů, hrst rozinek, lžička mletého zázvoru, 1,2kg krystalového cukru, šťáva ze 2 pomerančů a 1 citrónu, vinné kvasinky, 4l převařené vody

Květy zalejeme 1l vroucí vody a necháme je 2 - 3 dny louhovat. Výluh přecedíme a doplníme ho zbývajícími 3l ohřáté vody, ve které jsme rozpustili cukr. Do vlažného výluhu přidáme šťávu z citrónu a pomerančů, rozinky, zázvor, kvasinky a necháme 2 dny kvasit ve skleněné nádobě ovázané plátnem nebo gázou, pak hadičkou víno stahneme a necháme ho dokvasit v demižonu s kvasnou zátkou. Nakonec víno stočíme do lahví a necháme ho 3 - 6 měsíců zrát.

 

pampeliškový med

250g pampeliškových květů zbavených zelených zákrovů, 1500ml vody, 1 pomeranč, 1 citrón, 1,5kg krystalového cukru

Květy propereme, zalejeme vroucí vodou a necháme je přikryté louhovat do druhého dne. Druhý den výluh přecedíme přes plátýnko a vymačkáme, k výluhu přidáme oloupaný a pokrájený pomeranč a citrón (bez jader) nebo pouze pomerančovou a citrónovou šťávu, cukr a vaříme za občasného míchání do zhoustnutí. Teplý med nalejeme do skleniček, uzavřeme víčky a sklenice postavíme dnem nahoru. Med skladujeme v temnu a chladu.

 

pampeliškový salát se slaninou

200g mladých pampeliškových lístků, 100g slaniny nebo uzeného bůčku, sůl, pepř, cukr, ocet

Pampeliškové lístky opláchneme a necháme okapat. Připravíme si zálivku z trošky vody, soli, octa, pepře a cukru. Slaninu nakrájíme na kostičky a dozlatova osmažíme na oleji, nalejeme ji i s olejem na salát, vše ozdobíme cibulkou.

 

francouzský pampeliškový salát

200g pampeliškových lístků, 2 vařené brambory, 50g slaniny, 2 natvrdo uvařená vajíčka, 2 rajčata, 1 cibule, 10 oliv, na dresink: 4 lžíce rajského protlaku, 1 lžíce vinného octa, 2 lžíce oleje, sůl, pepř

Pampeliškové lístky opláchneme a necháme okapat. V misce smícháme protlak, sůl, ocet, olej a pepř a přidáme na plátky nakrájené ještě horké brambory, vše necháme uležet, dokud brambory nevychladnou, pak přidáme do salátu nasekané pampeliškové lístky, olivy, nasekanou cibuli a na kostičky nakrájenou a osmaženou slaninu. Vše promícháme a ozdobíme plátky rajčat a vařených vajec.

 

dušené pampeliškové kořeny

100g čerstvých pampeliškových kořenů, 1 lžíce másla, 1 cibule, 125ml zeleninového nebo hovězího vývaru

Kořeny kartáčkem očistíme, omyjeme a pokrájíme na jemné plátky. Na másle zpěníme nadrobno nasekanou cibuli, přidáme kořeny a vše smažíme na mírném ohni 5 - 6 minut. Přidáme vývar a dusíme kořeny tak dlouho, dokud se vývar neodpaří. Směs pak vmícháme do bramborového salátu.