zánět průdušek

 

Zánět průdušek může být projevem infekčního onemocnění nebo dlouhodobého dráždění průdušek kouřem (u kuřáků) a prachem. Jednou z funkcí průdušek je vylučování toxických látek z těla, jejich zánět hlásí zatížení těla toxickými látkami nebo viry. Protože jsou průdušky sliznicí, jsou propojeny se slinivkou břišní. Neléčený zánět může vyústit i v zápal plic nebo astma. Bylinnou léčbu zánětu doplníme dietou zaměřenou na posílení funkce slinivky.

 

Na obklady můžeme použít mléko a tvaroh, kdy do hrnce nalejeme na dno mléko a přidáme do něj 150g tvarohu, pomalu ohříváme, teplý tvaroh naneseme na plátno a na noc přiložíme na hrudník.

 

Pórkový sirup - 2 - 3 pórky omyjeme a nakrájíme na tenká kolečka, dáme do hrnce a zalejeme vodou tak, aby pórek pouze zakryla, uvaříme doměkka, rozmixujeme a přidáme 1 - 3 polévkové lžíce medu a znovu krátce povaříme, přelejeme do skleněné nádoby, uzavřeme a uchováváme v lednici, užíváme 1 polévkovou lžíci 1x denně podle potřeby.

 

Křenové víno - jeden díl jemně nastrouhaného křenu necháme louhovat ve čtyřech dílech bílého vína po dobu 3 - 7 dní, přecedíme a uchováváme ve sklenici v lednici, užíváme ráno a večer jednu polévkovou lžíci před jídlem.

 

Bylinné směsi
 

  • jeden plátek citronu bez kůry a jednu čajovou lžičku cukru přelejeme 250ml studené vody a svaříme, odstavíme a přidáme jednu čajovou lžičku pokrájených listů jitrocele kopinatého a pokrájenou nať mateřídoušky obecné smíchaných ve stejném poměru, necháme louhovat 10 minut, přecedíme a pijeme po doušcích 4x - 5x denně jeden hrníček, čaj připravujeme vždy čerstvý
  • 20g sušených listů podběle lékařského smícháme s 20g sušených listů a natě plicníku lékařského a s 20g natě přesličky rolní, jednu čajovou lžičku směsi zalejeme 250ml studené vody a přivedeme k varu, vaříme 5 - 10 minut a pak hned přecedíme, pijeme jeden hrníček teplého čaje 3x denně