pelyněk pravý

čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

 

Název

 

latinský název: Artemisia absinthium L.

lidové názvy: absint, peluňka, pelyň, nechrasť, peluň, hořký stříbrník, chlebníček

 

Popis

 

Pelyněk je vytrvalá a rozvětvená rostlina, která může dorůst do výšky 1 m. Je hořce aromatický a roste v trsech. Má bohatě olistěné, ve spodní části dřevnaté stonky. Stonky i listy jsou stříbrošedě plstnaté a zakončené vrcholičnatými latami drobných úborů žlutých květů. Květní úbory vyrůstají v převislých jednostranných hroznech a z jejich lůžka vyrůstají žluté trubkovité květy. Vnější květy vytvářejí paprsek a jsou pestíkovité, vnitřní květy jsou terčové a mají pestíky i tyčinky. Přízemní listy v růžici jsou dlouze řapíkaté, třikrát peřenodílné, čepel mají v obrysu vejčitou, rozdělenou v úzce kopinaté úkrojky. Střídavé lodyžní listy jsou krátce řapíkaté až přisedlé. Kvete od června do září. Plodem jsou vejčité hnědé nažky.

 

Výskyt

 

Pelyněk roste na slunných stráních, v křovinách, podél cest, na pustých místech a na rumištích, i v blízkosti lidských obydlí. Dává přednost především teplým vápencovým podkladům s dostatkem dusíku.

 

Obsažené látky

 

Glykosidické hořčiny, silice s thujonem a chamazulény, tujol, kandiden, felandren, hořké seskviterpenové laktony, hořký absinthin a anabsinthin, flavonoidy, pryskyřice, třísloviny, organické kyseliny a minerální soli.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme kvetoucí nať v délce cca 20 - 30 cm od vrcholu rostliny v období od června do srpna za slunného a suchého počasí těsně před rozkvětem nebo na počátku květu. Stonky by neměly být silnější než 5 mm. Můžeme také sbírat pouze list s květem, který získáme sdrháváním z uřezané lodyhy. Pelyněk můžeme sušit přirozeným teplem zavěšený v kytici na šňůře ve vzdušné a suché místnosti nebo rozprostřený na sušících platech. Pokud ho sušíme umělým teplem, teplota nesmí přesáhnout 40°C. Nesmí se sušit společně s ostatními rostlinami, které by načichly hořčinami. Dobře usušená rostlina má stříbřitě šedé zabarvení, silný aromatický pach a silně hořkou, kořenitou chuť, která dlouho přetrvává.

 

Další zpracování

 

prášek

čaj

víno

tinktura

nálev

extrakt

 

!neužívat dlouhodobě, obsahuje toxický thujon, pelyněk není vhodný pro těhotné a kojící ženy!

 

                                              celá rostlina

  

 

 

 

 

 

Kde pelyněk pomáhá?

 

  • bolesti břicha
  • bolestivá menstruace
  • křeče zažívacího ústrojí
  • nadýmání
  • nechutenství
  • premenstruační syndrom
  • průjem
  • snížená tvorba žaludečních šťáv
  • střevní a žlučníková kolika

květy

listy

Přijímám platby kartou 

a

papírové poukázky: 

Edenred Compliments

Edenred Benefits

Edenred Multi

Edenred Medica

 

Relax Pass

Dárkový Pass

Flexi Pass

Fokus Pass

Bonus Pass

Kontakt

Mgr. Kristina Beranová Tradiční čínská medicína
Masáže - Rakovník
Lékařský dům - 3. patro
Husovo nám. 2347
tel.: 606 925 285 info@lecivapriroda.cz