šalvěj lékařská

čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Název

 

latinský název: Salvia officinalis L.

lidové názvy: koníčky, smrtky, babské ucho, babí břich, babí roucho, cigánovy gatě, koda, kodice, královská šalvěj, muškátová bylina, rapaňa, salvatrix, salvia, šalfie, šalvice, šalvina, vlčí chvost

 

Popis

 

Šalvěj je vytrvalý polokeřík vysoký 30 - 70 cm, ve spodní části dřevnatý, s trsovitě větvenou a bohatou lodyhou. Má plstnaté šedozelené, vstřícné, podlouhle kopinaté a jemně vroubkované listy. Vrchní strana listu je hladká, spodní vrásčitá, na rubu mají síťovitou vyniklou žilnatinu. Květy jsou pyskaté a fialové, seskupené v chudých lichopřeslenech, mají měkce chlupatý červenohnědý kalich a dvoupyskou korunu, která má v ústí trubky věneček chloupků. Horní pysk je dvoulaločný, dolní trojlaločný. Pestík má svrchní semeník a dvouklannou bliznu. Kvete od června do července. Plodem jsou čtyři vejčité hladké tvrdky.

  

Výskyt

  

Šalvěj lékařská pochází ze Středomoří. Ve volné přírodě v našich podmínkách neroste nebo jen zřídka, protože potřebuje slunné, teplé a suché prostředí s výživnou a propustnou vápencovou půdou. Můžeme ji pěstovat v květináčích, ale bude mít nižší obsah účinných látek, než šalvěj ze svého přirozeného prostředí.

  

Obsažené látky

 

Silice s thujonem, cineolem, kafrem, borneolem, dále třísloviny, pseudotřísloviny, pryskyřice, triterpeny, hořčinu carnosol, diterpenové hořčiny abietanového typu, lakton salvin, saponiny, vitamíny skupiny B a látky podobné ženskému hormonu estrogenu.

  

Sběr a sušení

 

Sbíráme listy nebo celé vršky těsně před rozkvětem od června do července v poledních hodinách za suchého počasí. Listy a vršky sušíme přirozeným teplem ve vzušné a suché místnosti na sušících platech nebo teplem umělým při maximální teplotě 35°C. Dobře usušená rostlina má zelenou až stříbrošedou barvu, silný charakteristický pach a kořenitě nahořklou, svíravou chuť.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Šalvěj zahřívá, suší a skrovně svírá. Jest horká na prvním a suchá na druhém stupni.

 

Další zpracování

 

kloktadlo

odvar

obklady

nálev

tinktura

prášek

výluh

čerstvé listy

 

!šalvěj  se nesmí užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách, protože v silici obsahuje thujon, který je toxický, nesmí se užívat v době těhotenství a kojení!

 

                                                  trs šalvěje

                                                   detail listů

                       květy                                                poupě