popenec břečťanovitý

čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Název

 

latinský název: Glechoma hederacea L.

lidové názvy: opoňka, openec, zádušník, břečťan zemský, budra, kadeřník, kondelík, kundrátek, pupenec, švýcarský čaj, vopuňka, zemní břečťan

 

Popis

 

Popenec je vytrvalá rostlina, která dorůstá do výšky 30 cm. Má plazivý oddenek, lysou nebo pýřitou lodyhu, která je na bázi listnatá, větvená a vystoupavá s dlouhými výhonky. Listy jsou vstřícné, ledvinovité až srdčité, řapíkaté a hrubě vroubkované. Květy jsou drobné, trubkovité s pyskem a mají modrofialovou barvu, vyrůstají v úžlabí středních a horních listů. Kvete od dubna do července. Plodem jsou tvrdky.

 

Výskyt

 

Popenec roste na okrajích lužních lesů, křovin, podél cest, na lukách a stráních.

 

Obsažené látky

  

Třísloviny, hořčiny, silice, pryskyřice, cholin, saponiny, organické kyseliny, provitamín A, vitamín C a draselné minerální soli.  

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme kvetoucí nať v době květu během dubna až července, mezi druhou a čtvrtou hodinou odpoledne. Popenec sušíme přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti na sušících platech. Umělým teplem sušíme popenec při maximální teplotě 35°C. Dobře usušená rostlina má aromatickou vůni a nahořklou chuť.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Celá bylina jest hořká, a tudíž přirozenosti ohnivé, to jest horké a suché. Moc má stírající a otvírající.   

 

Další zpracování

 

obklad

koupele

kloktadlo

tinktura

čaj

odvar

balzám

mast

olej

sirup

 

!při užívání popence nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky na člověka, ale není vhodné jej užívat dlouhodobě, protože byly zjištěny negativní účinky na zvířata během veterinární praxe!