podběl lékařský

čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

 

Název

 

latinský název: Tussilago farfara L.

lidové názvy: lopušice, koňské kopyto, úbytník, mateří líčko, májík, lopuch, podkova, babuška, podbílek, podběl obecný, devaterník, devětsilek, líško Panny Marie, oko Kristovo, zaječí lupen

 

Popis

 

Podběl je vytrvalá rostlina s dlouhými plazivými, šupinatými a dužnatými oddenky, vysoká 2 - 15 cm. Žluté květní úbory rozkvétají za slunného počasí v březnu a dubnu, za nepříznivého počasí  a na noc se květy zavírají. Květy vyrůstají na šupinatých stoncích a jsou dvojího druhu: samičí obvodové květy jsou dlouze nitkovitě jazykovité a tvoří tzv. paprsek, samčí vnitřní květy v terči jsou trubkovité. Po dokvětu vyrůstají z listových pupenů velké řapíkaté srdčité listy, které vytvářejí listovou růžici. Listy jsou na okrajích mělce zubaté, mají až 20 cm v průměru , svrchu jsou lysé a na rubu běloplstnaté. Plodem je válcovitá nažka s věnečkem chmýru na horním okraji.

 

Výskyt

 

Podběl roste především na nechráněných místech, na obnažených hlinitých a jílovitých půdách, na polích, v příkopech, na březích potoků a podél cest. Potřebuje dostatek vápna a vlhkosti.

 

Obsažené látky

 

Listy i květy obsahují slizy, hořčiny, třísloviny, minerální soli, karotenoidy, silice, fytosteroly a necidy. Květy navíc obsahují flavonoidy a žluté barvivo xantophyl. Listy pak obsahují kyselinu gallovou, mléčnou, jablečnou, vinnou, kávovou, polysacharid inulin, cholin, cukry, zinek a draslík.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme květy na počátku rozkvětu během března a dubna za suchého počasí mezi druhou a čtvrtou hodinou odpolední. Listy bez řapíků sbíráme v květnu až červenci nejlépe do deváté hodiny ranní, sbíráme pouze zdravé listy. Květy sbíráme bez stonků a při sběru je nesmíme pomačkat, sušíme je přirozeným teplem ve vzdušné, teplé a suché místnosti na sušících platech, nebo teplem umělým při maximální teplotě 40°C.  Dobře usušené květy si zachovávají původní barvu, květy, které při sušení dozrály v chmýří jsou bezcenné. Listy sušíme stejně jako květy, ale můžeme je sušit ve vrstvě až do 5 cm a teplota při umělém sušení nesmí překročit 35°C, můžeme je sušit také na slunci. Listy podbělu jsou podobné listům devětsilu, proto musíme dávat pozor, abychom je nezaměnili. Květy i listy skladujeme ve vzduchotěsných sklenicích, aby nezplesnivěly.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Listí podbělu, dokud je ještě zelené a čerstvé, studí a vysušuje, avšak po uvadnutí a uschnutí nabývá jakési ostrosti, a proto je přirozenosti více horké.

 

Další zpracování

 

čaj

odvar

obklady

inhalace

koupele

čerstvá šťáva

sirup

nálev

tinktura

prášek

 

!nepřekračujeme doporučené dávky, není vhodný k dlouhodobému užívání a pro děti, těhotné a kojící ženy!

 

                                             květy podbělu

 

                      chmýr                                                   listy